Medimagazin logo

YÖK temel bilimlerin tamamen kapatılmayacağını açıkladı

YÖK, yeni kurulan ve temel bilim alanları henüz gelişmemiş üniversitelerin, öğrenciler tarafından tercih edilmemesi nedeniyle fizik, kimya, biyoloji gibi programlarının boş kaldığına, bu alanların güçlendirilmesi için bazı adımların atılacağına dair bir hatırlatma yaptı. ODTÜ, Hacettepe, İstanbul gibi gelişmiş üniversitelerde temel bilimler programlarının kontenjanlarının dolu olduğunu belirten YÖK, tüm programların kapatılmayacağını duyurdu.
Kaynak: HÜRRİYET
YÖK temel bilimlerin tamamen kapatılmayacağını açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerden tüm temel bilimler programlarının kapatılmayacağına yönelik bir açıklama yaptı. Duyuruda, ODTÜ, Hacettepe, İstanbul gibi gelişmiş üniversitelerdeki temel bilimler programları tamamen doluyken, yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelerin bu programlarına tercih yapılmadığı vurgulanarak, yapılacak çalışmaların “güçlendirme” amacı taşıdığı belirtildi. Bu programların teşvik  edilmesi için yeni istihdam imkanları yaratılacağı dile getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yeni kurulan ve temel bilim alanları henüz gelişmemiş olan üniversitelerin, öğrenciler tarafından tercih edilmemesi nedeniyle fizik, kimya, biyoloji gibi programlarının boş kalması üzerine, başkanlığımızca ‘gelişmiş üniversitelerin temel bilim programlarının kapasitelerinin artırılması suretiyle temel bilim programlarının güçlendirilmesi’ kararı alındı. ODTÜ, Hacettepe, İstanbul gibi gelişmiş üniversitelerdeki temel bilimler programları tamamen dolu iken yeni kurulan ve gelişmekte olan bazı üniversitelerimizin bu bölümleri boş kaldı.

Almış olduğumuz karar neticesinde fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi alanlarda öğretim görmek isteyen öğrencilerin, kapasiteleri artırılan gelişmiş üniversitelerde eğitim alabilme imkanı sağlandı. Böylece bu alanlarda daha nitelikli eğitim alabilme fırsatı ortaya çıkacak. Eş zamanlı olarak bu sene temel bilimler programlarını teşvik için yeni istihdam imkanları tanımlamak da dahil bir takım düzenlemeler de gündeme alındı.

Temel bilim programlarına yönelik aldığımız karardaki bu hususların göz ardı edilerek bu programların tamamen kapatılacağı şeklinde yapılan yorumlar doğru değil.
Daha önce söylediğimiz gibi aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, temel bilimleri tercih edecek öğrencilerimiz, ileride bu tercihlerinin kendileri için çok doğru olduğunu görecekler. Böyle bir düşüncenin paylaşıldığı açıklamanın temel bilimler programlarına yönelik bir kapatma şeklinde yorumlanmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

yök
temel
bilimlerin
tamamen
kapatılmayacağını
açıkladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir