Medimagazin logo

YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK Başkanlığı'na Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya'yı atadı.
Kaynak: Hürriyet
YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün YÖK Üyesi ve Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın görev süresinin yarın sona erecek olması nedeniyle boşalacak olan YÖK üyeliğine ve Başkanlığı'na İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çetinsaya'yı seçtiği belirtildi.

Prof. Dr. Çetinsaya'nın özgeçmişi

İstanbul'da 1964 yılında doğan Çetinsaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1985'te mezun oldu. Aynı fakültede 1988'de yüksek lisansını tamamlayan Çetinsaya, 1994'te University of Manchester Ortadoğu Araştırmaları Bölümünden doktora unvanını aldı.

Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde araştırma görevlisi olarak 1986-1994 yılları arasında çalışan Çetinsaya, 1995-1999 yıllarında yardımcı doçent ve 1999-2002 yıllarında ise doçent olarak görev yaptı.

2002-2008 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde çalışan Çetinsaya, 2005 yılında profesör oldu.
Çetinsaya, 2000-2001 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2005 yıllarında İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölüm Başkanlığı, 2003-2005 yıllarında İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu Üyeliği ve 2003-2005 yıllarında ise İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde çeşitli anabilim dalı başkanlığı görevlerinde bulundu.

Gökhan Çetinsaya, 2001 yılında University of London, School of Oriental and African Studies, 2004'te Free University of Berlin, Institute for Turcology ve 2007-2008'te Woodrow Wilson International Center for Scholars'ta misafir araştırmacı olarak çalıştı.

Amerika Ortadoğu Çalışmaları Cemiyeti (Middle East Studies Association of North America, MESA) 1994 Malcom H. Kerr Sosyal Bilimler Doktora Tez Ödülü Birinciliğini kazanan Çetinsaya, İngiltere Ortadoğu Çalışmaları Cemiyeti (British Society for Middle Eastern Studies, BRISMES) 1995 Leigh Douglas En İyi Doktora Tezi Ödülü'nü de kazandı.

Çalışma alanları arasında, Osmanlı ve Modern Türkiye Tarihi (19. ve 20. Yüzyıl), Ortadoğu Tarihi ve Siyaseti (19. ve 20. Yüzyıl) ve Türk Dış Politikası olan Çetinsaya'nın ulusal ve uluslararası birçok makale ve tebliğinin yanı sıra Ottoman Administration of Iraq, 1890-1908 adlı bir kitabı yayımlandı.

2008 yılından itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Çetinsaya, evli ve 2 çocuk babası.

yök
başkanı
prof.
dr.
çetinsaya
oldu
Yorum (4)
ihsan
Üniversitelerin bel kemiği olan tıp fakültelerinden bir kişinin seçilmemesi çok yazık olmuş.
0
Cevapla
ater
Üst yönetime bir Kayserili daha. Hadi hayırlısı.
0
Cevapla
Tayfun Yalçın
SAYIN RECEP AKDAĞ VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN AMERİKAN HASTANESİ'NDEN BİR HEKİMİN DEVLETİN HASTANESİ'NE GELİP AMELİYAT YAPMASINI VEYA TERSİNİ SİZ YASAKLAMADINIZMI. Veya yasalarınız birçok yerde olduğu gibi, adamına göre değişik mi uygulanır. Biz kime güveneceğiz...
0
Cevapla
hekimbaşı
yaşı çok genç (44). deneyimsiz. cv'si kalabalık ve kabarık ama içi dolu mu belli değil. vakıf üniversitesinden.bir önceki sosyal bilimcitdi, yeni de sosyal bilimci. hoş bu noktadan sonra yök başkanı olmanın ağırlığı var mı tartışılır. muhalafet yok. kat sayı,türban, meslek okulu gibi netameli sorunlar kalmadı. tüm rektörler yök'ten yana.. sorunsuz gül bahçesi.. fazla bir şey çıkmaz. zira yök fiilen zaten yok..hayırlısı olsun..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir