Medimagazin logo
Yeşil Kart ödemeleri suyunu çekti
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), stand-by anlaşmasının üçüncü ve dördüncü gözden geçirmesini onaylamak için kısıntıya gidilmesi şartını getirdiği bütçeden yapılan sağlık harcamaları yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 108 oranında artarak 2,4 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Bütçedeki ödeneğin de yüzde 60'ı beş ayda kullanıldı
Yeşil Kart ödemeleri suyunu çekti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), stand-by anlaşmasının üçüncü ve dördüncü gözden geçirmesini onaylamak için kısıntıya gidilmesi şartını getirdiği bütçeden yapılan sağlık harcamaları yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 108 oranında artarak 2,4 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Bütçedeki ödeneğin de yüzde 60'ı beş ayda kullanıldı.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre bütçeden yapılan sağlık harcamalarındaki bu büyümede özellikle yeşil kart harcamalarının üçe katlanması etkili oldu. Geçen yıl ocak-mayıs döneminde 494 milyon YTL olan yeşil kart harcamaları bu yıl 1 milyar 467 milyon YTL'ye kadar ulaştı. Buna göre geçen yıl aylık ortalama 100 milyon YTL düzeyinde seyreden yeşil kart harcamaları bu yıl 300 milyon YTL'ye yakın bir büyüklük oluşturmaya başladı. Bu dönemdeki yeşil kart ödemelerinin 454 milyon YTL'lik kısmını ilaç, 1 milyar 12 milyon YTL'sini ise tedavi ve sağlık malzemesi giderleri meydana getirdi. Ocak-mayıs döneminde toplam 2 milyar 420 milyon YTL'ye kadar yükselen sağlık harcamalarının ise, yeşil kart hariç tutulduğunda, 344 milyon YTL'lik kısmını ilaç, 608.8 milyon YTL'lik kısmını da tedavi giderleri oluşturdu.

ÖDENEKLER SORUN OLACAK

Sağlık harcamaları için bütçeden 4 milyar 54 milyon YTL'lik ödenek ayrılmıştı. Ancak bu ödeneğin yüzde 60'ı yılın ilk beş aylık döneminde tümüyle harcandı. Genel tedavi ve sağlık malzemesi alımı için ayrılan ödeneğin yüzde 48'i, ilaç ödeneklerinin yüzde yüzde 29'u, yeşil kart ödeneklerinin ise yüzde 92'si ilkbeş ayda harcanmış oldu.

Yenişafak
yeşil
kart
ödemeleri
suyunu
çekti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300