Medimagazin logo

Yeryüzü Doktorları, Çad’a gitti

Dahiliye ve pediatri alanında uzman doktorların yer aldığı gönüllü sağlık ekibi, Sido mülteci kampında tedavi hizmeti verecek
Kaynak: AA
Yeryüzü Doktorları, Çad’a gitti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dahiliye ve pediatri alanında uzman doktorların da yer aldığı Yeryüzü Doktorları Derneği gönüllü sağlık ekibi, Sido mülteci kampında ücretsiz tedavi hizmeti vermek amacıyla Çad’a gitti.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 yılının sonuna doğru başlayan insani kriz sebebiyle; binlerce insan hayatını kaybederken yüz binlercesi ise Çad gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 1,9 milyondan fazla insanın temel sağlık hizmetlerine erişimde zorlandığı Çad’da, 5-6 altı çocuklarda sıtma ana ölüm nedeni haline geldi. Ülkede, son bir yılda bin kişi hayatını sıtma hastalığından dolayı kaybetti.

Göç nedeniyle meydana gelen krizin ilk günlerinden itibaren Çad’a sığınan mültecileri destekleyen Yeryüzü Doktorları, 10 bin mülteciyi barındıran Doyaba kampında ücretsiz tedavi imkanı sunan bir klinik açarak, hastaları tedaviye başladı.

Kamptaki mültecilerin, başkente 20 saat mesafede bulunan, sağlık hizmetlerine erişimin çok kısıtlı olduğu Sido kampına sevk edilmesi neticesinde, 2015'te kampta yeni klinik açıldı. Bölgede artan ihtiyaçlar göz önüne alındığında birinci basamak sağlık hizmetinin dışında ilaç temini de sağlayan Yeryüzü Doktorları, 50 bin kişiyi barındıran Sido mülteci kampında sağlık hizmeti veren tek kuruluş oldu.

Yeryüzü Doktorları, klinik hizmetinin yanı sıra, bölgeye zaman zaman gönüllü sağlık ekiplerini göndererek, yerel imkanların yetersiz kaldığı alanlarda tedavileri gerçekleştirmeye de çalışıyor.

Aynı amaçla pediatrist, aile hekimi ve eczacıdan oluşan bir ekip 13 Aralık'a kadar Sido mülteci kampında çalışmalar yapacak.

Bugüne kadar 15 bin kişiye sağlık hizmeti veren derneğin, bu yılın sonuna kadar 5 bin kişiye daha sağlık hizmeti vermesi hedefleniyor.

yeryüzü
doktor
sido
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir