Medimagazin logo

Yerli ilaç firmalarının kanser ilacı üretimi kamu tasarrufunun 300 milyon olması bekleniyor

Türkiye'nin sağlık alanındaki harcamalarını azaltacak yerli üretime dönük hamleler sürüyor. Abdi İbrahim firması Canhera ve TRPHarm İlaç ise Redditux isimli kanser ilaçlarını geliştirdi. Söz konusu muadil iki ilacın sağlayacağı toplam kamu tasarrufu tutarının 300 milyon lira olması bekleniyor
Yerli ilaç firmalarının kanser ilacı üretimi kamu tasarrufunun 300 milyon olması bekleniyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kamu harcamalarında tasarruf sağlanması çağrısına yerli ilaç firmalarından destek geldi. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre kanser tedavilerinde kullanılmak üzere Abdi İbrahim İlaç firması Canhera isimli ilacı, TRPHarm İlaç A.Ş ise Redditux isimli kanser ilaçlarını geliştirdi. Hükümetin biyoteknolojik ilaçları Stratejik Teşvik Belgesi kapsamına alması üzerine Abdi İbrahim firması 'Abdibio' isimli fabrikasını faaliyete geçirdi. TRPHarm firmasının yerlileştirme amaçlı kurduğu fabrikasının yapımı sürüyor. Söz konusu iki muadil ilacın geri ödeme listesine alınmasıyla ilaç bütçesinde yıllık 300 milyon liraya varan tasarrufun olacağı belirtiliyor.

ABDİ İLAÇ VE TRPHARM FİRMALARI GELİŞTİRDİ

Hükümetin biyoteknolojik ilaçlarla ilgili Stratejik Teşvik Belgesi firmaları harekete geçirdi. Kanser tedavilerinde yoğun kullanılan Mabthera ve Herceptin isimli ilaçların muadilleri olan Redditux ve Canhera'nın "Bedeli ödenecek ilaçlar listesine" ve "Hastanelerce Temini Zorunlu Kemoterapi İlaçları Listesi"ne alınmasıyla kanser hastalarının tedavisini doğrudan üstlenen SGK'nın bütçesine doğrudan 200 milyon lira civarında katkısı olacağı belirtiliyor. Söz konusu muadil ilaçların sisteme alınmasıyla ilaç ihalelerindeki fiyatların düşürülmesini de sağlayacağına dikkat çekilerek, ihalelerde oluşacak ıskontolarla birlikte toplam kamu tasarrufunun yaklaşık 300 milyon lirayı bulmasının beklendiği belirtildi.

İHRACATA DA GEÇİLECEK

Bu kapsamda TRPHarm İlaç Sanayi A.Ş kanser tedavisinde kullanılan Redditux isimli ilacın ithalatını yaptı. Firmanın bio ilaç üretimi için Türkiye'de kurmaya başladığı fabrikanın inşaatı da sürüyor. Firma inşaatın tamamlanması sonrasında ilacın Türkiye'de üretiminin ardından ihracına yönelik çalışmalarına da hız verdi. Firma söz konusu ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesine alınması için başvurusunu da yaptı. Benzer şekilde Canhera isimli ilaçla ilgili Abdi İlaç firması da Abdibio fabrikasının açılışını yaptı. Geliştirilen Canhera isimli kanser ilacının da sisteme alınması için başvurularının yapıldığı öğrenildi.

300 milyon lira tasarruf getirecek

Geri ödeme listesine alınması için geçtiğimiz mart ayında yapılan başvuruların incelemesinin sürdüğü öğrenildi. Sisteme alınması halinde TRPHarm firmasının Redditux ilacının SGK bütçesine 31.1 milyon lira tasarruf sağlayacağı hesap edildi. Söz konusu miktarının, bir yıllık etkisinin 70 milyon liraya ulaşacağı, kamu ihaleleri sürecinde oluşacak rekabet ortamı gereği verilecek ilave ıskontolarla birlikte devletin sağlayacağı toplam kamu tasarrufunun 100 milyon lirayı aşacağı analizi yapıldı.

SGK İÇİN AVANTAJ

Yine Abdi İbrahim İlaç Firmasına ait Canhera isimli ilacın da şu anda kullanılan Herceptin isimli ilacın muadili olarak geliştirildiği belirlendi. Canhera isimli ilacın SGK'ya sağlayacağı bir yıllık tasarruf tutarı ise 130 milyon lira olarak hesaplandı. Bu ilaç ile ilgili kamu ihalelerinde oluşacak ilave ıskontolar neticesinde devletin tasarruf edeceği toplam tutarın 200 milyon TL'ye kadar yükselebileceği değerlendiriliyor. Muadil iki ilacın sağlayacağı toplam kamu tasarrufu tutarı 300 milyon lira olarak ifade ediliyor.

ilaç üretimi
yerli ilaç
abdi ibrahim
trpharm ilac
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir