Medimagazin logo

Yeni Şafak yazarı Acet, Bakan ile görüştü; konuşulanları 6 maddede özetledi

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, kaleme aldığı köşe yazısında Sağlık Bakanı ile hekimlerin hakları üzerine görüştüğünü ifade etti. Acet, Bakan ile görüşmesini 6 maddede özetledi
Yeni Şafak yazarı Acet, Bakan ile görüştü; konuşulanları 6 maddede özetledi
Mehmet Acet - Sağlık Bakanı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gazeteci Mehmet Acet,  Yeni Şafak'ta kaleme aldığı "Sağlık Bakanı Koca ile, hekimlerin, sağlık çalışanlarının yeni haklarını ve kazanımlarını konuştum" başlıklı köşe yazısında Bakan'ı ziyaret ederek "sağlıkta şiddet”, “malpraktis”, “emeklilik” ve “mali haklar” konuları üzerine konuştuğunu anlattı.

Hekimler ve sağlık çalışanlarıyla ilgili yapılan düzenlemelerin ayrıntıları üzerine konuştuklarını belirten Acet, Bakan ile görüşmelerini 6 başlıkta özetleyerek  şu ifadelere yer verdi:

 Sağlık çalışanlarına şiddet cezaları artırıldı

1- Sağlık çalışanlarına şiddete dönük cezalar artırıldı, yaralama katalog suçlar kapsamına alındı. Bu türden suçlar, terör, cinayet gibi suçlarla aynı kategoride değerlendirilecek. Dünyanın başka bir yerinde bunun kadına şiddet başlığı dışında bir örneği yok.

Malpraktis sorunu çözüldü

2- Malpraktis sorunu, (tıbbi hatalı uygulama) ABD ve benzeri ülkelerin çözemediği, sigorta şirketleri aracılığıyla çözümlerin getirilebildiği bir konu. Oralarda hekimlik, giderek sigorta şirketleriyle avukatlar arasına sıkışmış durumda. Biz ise, bundan sonra kasıt olmadıkça, bilerek ve isteyerek kasten hata yapılmadıysa, hekime rücu etmeyecek bir çözüm yolu geliştirdik. Malpraktisten kaynaklanan tazminatları Devlet ödeyecek. Bu şekilde ayrıca vatandaşın hukukunu da korumuş oluyoruz.

Hekimlerin emeklilik maaşı artırıldı

3- Hekimin emekliliği genel emeklilik sisteminin dışına çıkarıldı. Bu sadece hekimlere özel bir uygulama oldu. Hekimlerin bundan böyle ödenen primden bağımsız bir şekilde ek gösterge ile emekli olmaları sağlandı. Bu emeklilik reformunda kritik eşik olan 2008 sonrasını da kapsıyor. Böylelikle hekimler, 4 yıllık profesörlerin çok az altında emekli maaşı alma imkanı elde ettiler.

Sözleşmeli kadroların kapsamı genişletildi. Böylece daha fazla hekim daha fazla gelir elde edecek

4- Sözleşmeli kadrolarda şimdiye kadar mecburi hizmet kurası çekenlere öncelik veriliyordu. Yapılan düzenleme ile hekim sıkıntısı çeken her yerde sözleşmeli hekim görev yapacak şekilde kapsam genişletildi. Sayısı 22 bin olan sözleşmeli hekim sayısı 27 bine çıkarıldı. Böylece 5 ve 6’ncı bölgelere, ikinci basamak hastanelere ve yan dal uzmanlığı olan herkese öncelik verilmesi planlanıyor.

Üniversitelerin daha fazla nitelikli uzman hekim yetiştirmesine imkan sağlanıyor

5- Üniversitelerin asistan kadro sıkıntısını çözmek adına adımlar atıyoruz. Bu uygulama ile öğretim kadrosu güçlü olan kadim üniversitelerin daha çok nitelikli uzman öğrenci yetiştirme imkanı olacak.

Ek ödemeler enflasyona ezdirilmeyecek

6- Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın mali haklarını korumak adına özellikle döner sermaye ek ödeme uygulamasını tamamen değiştiriyoruz. Ek ödeme almayan hastane kalmayacak. Herkes yaptığının karşılığını daha adil alabilir olacak. Taban ek ödemenin, maaş artışlarında olduğu gibi, enflasyona ezdirilmeden her dönem artış olacak şekilde bir ödeme planlaması yapılıyor. Aile hekimlerinin mali hakları da hizmet yükü kapsamında koruma altında olacak.

Yazının tamamı için tıklayınız.

saglik bakani
mehmet acet
gorusme
hekim
saglik calisani
Yorum (13)
KAAN KULAN
emekli hekim 4 yıllık prof un çok az altında maaş alıyor çok güzel peki emekli prof hekim ne kadar maaş alıyor onda artış varmı; yoksa olmasaydı prof ne yapalım mı denmiş emekli prof hekim uzman hekime göre neleri fazla veya eksik yapmıştır acaba biliniyormu? tek işi hasta bakmıymış emekli prof heki
7
Cevapla
DrLafsalatası
söz verdikleri, sonra geri çektikleri, sonra fırça atıp kapı gösterdikleri konu olan temel ücret artışı ile ilgili hiç bişey yok, laf laf ve yine laf !!!
17
Cevapla
Misafir
özlük haklarında gerçek artışın sessiz sedasız nasıl olduğunu hakim savcı mülki idare askeri̇ye başta olmak yüksek bürokside 3600 ek gösterge düzenlemesi altında nasıl gerçekleşeceği ve üstelik emekliliğe de yansıyacağını orta zekada biri bile görebilir. doktora gelince adı var ciddi bir artış yok
27
Cevapla
Dr. X
bahsi geçen çalışmayan emekli hekim. çalışan 4/a lı bordrolu hekimler için herhangi bir iyileştirme olmadı. 30 yıl 8 ay üzerinden emekliyim çalışıyorum aldığım emekli maaşı 7400 tl. yazıktır günahtır utanın. bu işin öbür tarafı da var allah büyük.
18
Cevapla
PAŞA
emekli̇ doktor çalişinca neden emekli̇ maaşini kesi̇yorsunuzbaşka bi̇r meslekteki̇ emekli̇ hem çaliştiği yerden hemde kendi̇ emekli̇ maasini eksi̇ksi̇z tam olarak alabi̇li̇yor.adalet bunun neresi̇nde.doktorlara negati̇f ayrimcilik yapiliyor.
29
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir