Medimagazin logo

Yeni rektörden atama yorumu: Kanuna uygun

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, 6 üniversitenin rektör atamasını yaptı.
Yeni rektörden atama yorumu: Kanuna uygun
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü’ne, üniversitedeki seçiminde 908 oy alarak 2’nci sırada yer alan, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen listede ise 1’inci sırada bulunan Prof. Dr. Mahmut Ak atandı. Seçimde 1202 oy alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine Prof. Dr. Mahmut Ak’ın atanması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

 

Ak, atama sonrası yaptığı açıklamada “İstanbul Üniversitesi Rektörü atanma süreci kanunlarımızda belirtildiği şekilde gerçekleşmiş ve bu sürecin sonunda 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunuyorum” dedi, şöyle devam etti: “Bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için tüm gayretimle çalışacağım. İsteğimiz, İstanbul Üniversitesi’nde ‘çeşitliliği destekleyen yönetim felsefesi’nin ve ‘şeffaf, hesap veren, saygın ve özerk üniversite’ anlayışının devam etmesi, akademik özgürlük, tüm paydaşlarla işbirliğine açık bir yönetim anlayışı, AR-GE faaliyetleri ve inovasyon, üniversite-sanayi işbirliği, uluslararasılaşma, e-dönüşüm, öğrenen odaklı eğitim çalışmaları, toplumla bütünleşme, fiziksel altyapının yenilenmesi, akademik ve idare personelimizin yaşam standartlarının yükseltilmesi konularının öncelikli olduğu bir yönetim anlayışının sergilenmesidir.”

yeni
rektörden
atama
yorumu:
kanuna
uygun
Yorum (4)
a.s
Sorun burada zaten. Kanun hukuki temelli hazırlanmıyor. Yüzde yirmi fark yemiş biri nasıl olur da seçiliyor. Tercih edilmesini sağlayacak başka ne gibi bir özelliği var. Bu özellikleri kanunla tanımlanıp objektif olarak puanlamaya mı girmiş. Örneğin şu kadar bilimsel yayını fazla olanlar seçimlerde şu kadar oy avantajı sağlar gibi... Hukuk ile kanun farklı şeylerdir. DİKTATÖRLÜKLERDE DE KANUNLAR VARDIR ZATEN. ORADA SORUN KANUNLARIN HUKUKİ OLMAMASIDIR. HUKUKTAN DAHA ÖNEMLİSİ ADALETTİR. İLAHİ ADALET ÖLÇÜSÜNDE ZERRELERİN BİLE ÖNEMİ VARDIR...
0
Cevapla
mustafa akın
Bu rektör bundan sonra kime" demokrasi "den bahsetmesin. Kanunlar herşey değildir. Bu seçimde 1. Olamadıysan yarıştan çekileceksin ki kanunlara yol gösterebilesin. Bir sözümde 2. Veya daha alt sıralarda oy alanları atayanlara olacak: seçimde 2. Veya 3. Olan partiye ilk olarak hükümeti kurma yetkisi verilse nasıl olurdu? Nerede kaldı demokrasi dersleri? Türkiyenin çözemediği ve kimsenin yüzleşmekte istemediği bir sorunu bu; işimize geldiği kadar demokrasi İşimizi halledince demokrasiyi yamultmaya başlıyoruz.
0
Cevapla
bulut
uzman arkadaşım, hatırlarsınız, Türkiye'de partisi bile olmayan kişilere hükümeti kurma yetkisi veriliyordu bir zamanlar.. (yalım erez- demirel 28 şubat süreci). o mümkünse, bu da mümkün. üstelik hatırı sayılır oranda oy almış.
0
Cevapla
Mücahit Altuntaş
mustafa akın (uzman) akın güzel yazmış Bu sorunlarla yüzleşemezsek, bilimde siyasallaşma , özerklik kaybı , hegemonya ve biat kültürü , birinci seçilene ve onu seçenlere haksızlıkla yüzleşiriz. Açıktır.Apaçık ortadadır.Etik ve ahlak sorunu olarak arka plan , at katman sorunlarını gösteriyor. İnsan fıtratı zaafları olan haldedir.Budur ! , ve fıtrat karşılıklı denetlen(e)meyince her yapılana olur verebilmektedir. Geliyoruz ve geldik özerkliğe ! Özerklik , etik , ahlak , bilimsellik ,liyakat , siyasal ve hegemonya gösterene yenik düşer. Kötü olanlardan çıkarılacak iyilik bunları kavramsallaştırmak , yüzleşmek ve kaydetmektir. Dr.Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 06/04/2015
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir