Medimagazin logo

Yeni doğan bebeğin ihmal sonucu öldüğü iddiası

Rizeli çift, bebeklerinin doğum sırasında ihmal sonucu öldüğü iddiasıyla doktor ve ebe hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Yeni doğan bebeğin ihmal sonucu öldüğü iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

RİZE-Fatih ve Nuriye Şişman çiftinin, 17 Haziran'da Rize'deki bir özel hastanede sezeryanle erkek bebekleri dünyaya geldi. Çiftin "Yusuf İslam" adını verdikleri bebek, aynı gün hayatını kaybetti. Bebek, Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde toprağa verilirken, doğumu yaptıran doktor ile ebeleri sorumlu tutan baba Fatih Şişman, Rize Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Şişman, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin 9 ay hamileliği boyunca yapılan kontrollerinde herhangi bir problem bulunmadığını, 17 Haziran'da doğum sancıları başlayınca eşini hastaneye getirdiğini belirtti.

Doktorun kendilerine normal doğumu deneyeceklerini, olmazsa sezeryanle doğum yaptıracaklarını söylediğini ifade eden Şişman, "Yaklaşık 1 saat sonra eşime ilaç verildiği için sancı olmuş. 6 saat boyunca dayanamayacağını söyleyince sezeryan ile doğuma karar verdik. Doktor doğumdan sonra '15 dakika sonra çocuğunuzu yanınıza getireceğiz' dedi. Sonra yanıma güvenlik görevlileri geldi. Doktorlar çocuğun kalp atışlarının durduğunu ve 30 dakika boyunca kalp mesajı yaptıklarını söyledi. Müdahalede geç kalındığını düşünüyorum" dedi.

Bebeğin, Rize Devlet Hastanesine sevk ettiklerini ama kurtarılamadığını kaydeden Şişman, "İhmal olduğunu düşünüyorum. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Otopsi raporunu bekliyoruz. Gerekenin yapılmasını istiyorum. Yeter ki başka anne ve babalar üzülmesin" diye konuştu.

yeni
doğan
bebeğin
ihmal
sonucu
öldüğü
iddiası
Yorum (5)
Frankie Bellevan
ailenin başı sağolsun da;aile bebeğin ismini (yusuf islam) anne karnındayken mi koymuş ? yoksa sezaryenden sonraki 15 veya 30 dk içinde mi ? vatandaşımız doğum olayını nasıl görüyor acaba ? böyle şeylere halk arasında "doğmamış bebeğe don biçmek" denir. allah hem bebeğini kaybeden aileye hem de davalı duruma düşen doktor ve ebelere sabır versin.
0
Cevapla
port
hasta sezaryan kararı vermiş.doktor buna karar vermesi gerekmez miydi.özel hastane işi zordur.
0
Cevapla
drstunc
muhtemelen intrauterin tanı konulamamış fetal kardiyak anomali veya diyafragma hernisi olabilir diye düşünüyorum.kesinlikle otopsi yapılmalı.bu durumlar bebek canlı iken daha iyi tanınabilir ,bebek ex olduktan sonra daha zor olabilir. doktor açısından ciddi sıkıntı olmaz ama biraz uğraştırır diye düşünüyorum
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
çocuğun ismini yusuf islam koymuş anladığım kadarıyla dindar bir kesime benziyor!ancak kadere inanıyormu?bu nasıl islami anlayış!ihmali düşünüyorumda ne demek!yoksa birileri akıl mı verdi!ne koparırsam misali!..yaşarsa eyivallah ölürse doktordan!böyle bir felsefe varmı ya?yüce ALLAH ne buyuruyor ölümünüz yazılmıştır ne bir dakika ileri ne bir dakika geri.........vefat eden yavrumuza rahmet inşaalah anne ve babasına kıyamet günü şefaat edecektir aileye sabır diliyorum.tıp mesleğini seçenlere.imkanı olupta hala devlet hastanelerinda çalışanlara aklınızı başınıza alın ve bir an evevel bu rezaletten kurtulun!
0
Cevapla
m. a
isim doğmadanda kararlaştırılabilir. bunamı takıldınız, bebek vefat etmiş. Allah rahmet etsin. yakınlarına sabır versin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir