Medimagazin logo

Yeni çalışma fizyolojik olarak değerlendirilen sıcak basmalarını kardiyovasküler hastalık riskiyle ilişkilendiriyor

Menopoz Derneği'nin 2023 Yıllık Toplantısı'nda sunulan yeni bir araştırma, fizyolojik olarak değerlendirilen sıcak basmaları ile kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörü olan yüksek sistemik inflamasyon arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Yeni çalışma fizyolojik olarak değerlendirilen sıcak basmalarını kardiyovasküler hastalık riskiyle ilişkilendiriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Genellikle menopozun rahatsız edici bir özelliği olarak kabul edilen sıcak basmaları, uzun zamandır çeşitli olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmektedir. Ancak Menopoz Derneği'nin 2023 Yıllık Toplantısı'nda sunulan öncü bir çalışma, sıcak basmaları ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki yeni bir bağlantıya ışık tutuyor.

Halk arasında sıcak basması olarak bilinen vazomotor semptomlar, menopoza geçiş döneminde kadınların yaklaşık %70'ini etkilemektedir. Bu ataklar sadece kadınların yaşam kalitesini bozmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel sağlık, özellikle de kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkileri konusunda endişelere yol açar.

Kalp hastalığı ile ilişkisi ölçüldü

Sıcak basması ve artan sistemik enflamasyon arasındaki bağlantıyı araştıran önceki araştırmalar, öncelikle kadınların sıcak basması deneyimlerini uzun süreler boyunca anlattıklarına dayanıyordu. Ancak bu yaklaşımın, potansiyel hafıza veya raporlama önyargıları da dahil olmak üzere sınırlamaları vardı. Pittsburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yürütülen son çalışmada farklı bir yaklaşım benimsedi.

MsHeart çalışmasından 276 katılımcının yer aldığı çalışmada, sıcak basmalarını objektif olarak ölçmek için sternal deri iletkenliği kullanıldı. Bu fizyolojik değerlendirme, deri iletkenliği ile ölçülen daha sık sıcak basmalarının, kalp hastalığının önemli bir öncüsü olan artan sistemik enflamasyon ile ilişkili olup olmadığını belirlemeyi amaçladı.

Enflamatuar belirteçlerdeki önemli artışlar tipik olarak akut enfeksiyon veya klinik hastalığa işaret ederken, normal aralıktaki küçük ve sürekli yükselmeler, arteriyel plak ve aterosklerotik kardiyovasküler hastalık gelişimi de dahil olmak üzere gelecekteki hastalık riskini öngörebilir.

Dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı

Çalışmanın sonuçları ikna ediciydi. Araştırmacılar, uyanıklık dönemlerinde fizyolojik olarak değerlendirilen sıcak basmalarının, sistemik enflamasyonun bilinen bir belirteci olan yüksek hassasiyetli C-reaktif protein seviyelerinin yükselmesiyle ilişkili olduğunu buldular. Dikkat çekici bir şekilde, bu ilişki yaş, eğitim, ırk/etnik köken, vücut kitle indeksi ve östradiol seviyeleri gibi faktörler ayarlandıktan sonra bile geçerliliğini korudu.

Pittsburgh Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden başyazar Mary Carson, MS, bulgularının önemini vurgulayarak şunları söyledi:

 "Bu, fizyolojik olarak ölçülen sıcak basmalarını enflamasyonla ilişkili olarak inceleyen ilk çalışmadır ve sıcak basmalarının altta yatan vasküler riske işaret edebileceğini ve kardiyovasküler hastalık önleme çabalarına odaklanılması gereken kadınları gösterebileceğini öne süren ve giderek artan literatüre kanıt eklemektedir."

Menopoz Derneği'nin tıbbi direktörü Dr. Stephanie Faubion, bu bulguların kadın sağlığı bağlamındaki önemini vurgulayarak şunları söyledi:

"Kalp hastalığı ABD'de kadınlar için önde gelen ölüm nedeni olduğundan, bu gibi çalışmalar özellikle değerlidir. Sağlık çalışanlarının hastalarına sıcak basması deneyimlerini sormaları gerekir çünkü bu durum sadece yaşam kalitelerini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda başka risk faktörlerine de işaret edebilir."

kardiyovaskuler hastalik
menopoz
sicak basmasi
Yorum (1)
Ali Veysel Özden
sıcak basması ve kardiyovasküler riskin ikisi de sempatik hiperaktivite ile ilişkili çünkü, hatta tüm kronik hiperenflamatuar durumlar
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir