Medimagazin logo

Yeni çalışma bitkisel gıdaların hayvansal gıdalara göre sağlığa faydalarını ortaya koyuyor

BMC Medicine'de yayınlanan kapsamlı bir çalışma, hayvansal gıdaların bitkisel alternatiflerle ikame edilmesinin sağlık açısından potansiyel faydalarını vurguluyor. Toplam 37 yayın ve 24 kohortu içeren sistematik inceleme ve meta-analiz, bitki temelli diyetler ile kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet ve tüm nedenlere bağlı ölüm risklerinin azalması arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Yeni çalışma bitkisel gıdaların hayvansal gıdalara göre sağlığa faydalarını ortaya koyuyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Araştırma, hayvansal gıdaların bitkisel gıdalarla değiştirilmesinin kardiyometabolik sağlığı ve genel ölüm oranlarını nasıl etkilediğine dair mevcut kanıtları derlemeyi ve değerlendirmeyi amaçladı.

Araştırmacılar MEDLINE, Embase ve Web of Science gibi veri tabanlarında ileriye dönük çalışmalara odaklanan kapsamlı bir araştırma yürüttü. Özet tehlike oranlarını hesaplamak için rastgele etkiler meta-analizlerini kullandılar ve GRADE yaklaşımını kullanarak kanıtların kesinliğini değerlendirdiler.

Temel bulgular

Kardiyovasküler sağlık: İşlenmiş etin fındık, baklagiller ve tam tahıllarla değiştirilmesinin yanı sıra yumurta yerine fındık ve tereyağı yerine zeytinyağı kullanıldığında kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğuna dair orta düzeyde kanıt kesinliği (CoE) bulundu.
Tip 2 diyabet: Kırmızı et yerine tam tahıllar veya kuruyemişler kullanıldığında tip 2 diyabet insidansı ile ters bir ilişki gözlenmiştir. Kümes hayvanları ve yumurta yerine tam tahıllar veya kuruyemişler kullanıldığında da benzer faydalar görüldü.
Tüm nedenlere bağlı ölüm oranı: Kırmızı et yerine fındık veya tam tahıllar, işlenmiş et yerine fındık veya baklagiller, süt ürünleri yerine fındık veya baklagiller ve yumurta yerine fındık veya baklagiller tüketildiğinde tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde azalma görüldü.

Çıkarılan sonuçlar

Çalışma, kırmızı ve işlenmiş et, yumurta, süt ürünleri ve kümes hayvanları gibi hayvansal kaynaklı ürünlerden fındık, baklagiller, tam tahıllar ve zeytinyağı gibi bitkisel kaynaklı gıdalara geçişin kardiyometabolik sağlık için faydalı olduğu ve ölüm risklerini azaltabileceği sonucuna vardı.

Bu araştırma, bitki temelli diyetlerin sağlığa faydalarını destekleyen kanıtların giderek arttığının altını çizerek halk sağlığı önerileri ve diyet kılavuzları için değerli bilgiler sunuyor.

hayvansal gida
bitkisel gida
arastirma
diyet
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir