Medimagazin logo

Yazıcıbaşı'ndan Genel Sağlık Sigortası uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Suşehri Şube Müdürü Duran Yazıbaşı, yasa gereği bütün vatandaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığını ancak gelir tespiti yaptırmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağını belirtti.
Kaynak: CİHAN
Yazıcıbaşı'ndan Genel Sağlık Sigortası uyarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Duran Yazıbaşı, yaptığı yazılı açıklamada, "Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, sigortalı veya Bağ-Kur'lu olarak çalışmayanların, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürlüğü'ne müracaat etmek suretiyle gelir tespiti yaptırmaları gerekiyor. Vakıflarda gelir tespiti yaptırmayanlar adına SGK tarafından her ay en yüksek seviyeden 224 lira Genel Sağlık Sigortası primi tahakkuk edildi. Aksi halde sigorta primi tahakkuk ettirilenlerin, prim borçlarını ödememeleri halinde hastanelerden sağlık hizmeti alamayacaktır." ifadelerini kullandı.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunanların kendilerine başvurarak prim borçlarına ait bilgileri aldıktan sonra bankaya kimliklerini göstererek ödeme yapmaları gerektiğini dile getiren Yazıbaşı, "Bu borçlar hazine alacağı olması nedeniyle affedilmesi gibi herhangi bir durum olmadığı gibi 6183 Sayılı Kanun gereğince tahsil yoluna gidilecektir. 4/B olarak nitelendirdiğimiz, Bağ-Kur sigortalılarımızın ise 2011 yılında 6111 Sayılı Yasa gereğince Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırılmasından sonra Bağ-Kur prim borçlarını belirtilen süreler içerisinde ödemeyerek borç yapılandırma hakkını kaybedenlerle ilgili olarak kurumumuzun 2012/23 sayılı genelgesine istinaden vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi göz önüne alınarak, son bir defaya mahsus olmak üzere 1 Ekim 2012 tarihine kadar prim borçlarını yeniden yapılandırmak üzere kurumumuza başvurmaları gerekmektedir." açıklamasını yaptı.

duran yazıbaşı
sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir