Medimagazin logo

Yasadışı kürtaja 3 ay hastane kapatma cezası: 4 doktor tutuklandı

KKTC Sağlık Bakanlığı, yasadışı yollarla kürtaj yaptığı tespit edilen özel hastanenin, polis tahkikatı tamamlanıncaya kadar ve her halükarda 3 ayı aşmamak kaydı ile geçici süreyle kapatıldığını duyurdu.
Yasadışı kürtaja 3 ay hastane kapatma cezası: 4 doktor tutuklandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KKTC'de yapılan bir ihbarın ardından harekete geçen polis ekipleri, Girne'de faaliyet gösteren özel bir sağlık merkezinde yasal olmamasına rağmen 30 haftalık hamilelere kürtaj yapan şebekeyi çökertmişti. Başlatılan operasyonun ardından olayla bağlantısı olduğu tespit edilen 8 kişi tutuklanmıştı. KKTC Sağlık Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü'nden gelen yazı ve bugün gerçekleştirilen denetim sonuçları ışığında yasadışı yollarla kürtaj yaptığı tespit edilen Ada Hospital isimli özel dal hastanesinin, polis tahkikatı tamamlanıncaya kadar ve her halükarda 3 ayı aşmamak kaydı ile geçici süreyle kapatılması kararı alındığını ve kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını duyurdu.


 Girne’deki hastane ve tüp bebek merkezi sahipleri Dr. Mehmet Ali T., eşi Dr. Verda T., başhekim Dr. Fahri K., ebe Ayşegül İ., anestezi uzmanı Dr. Rasiha S., hasta danışmanı Cemaliye Ö. ve ceninleri gömen 2 çalışan tutukladı. Dr. Rasiha S.’nin, hükümet ortağı Ulusal Birlik Partisi milletvekillerinden birinin eşi olduğu açıklandı. 


Sağlık Bakanlığı'ndan tarafından yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, 37/2012 sayılı Özel Hastane, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası'nın 14'üncü maddesi uyarınca oluşturulan Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu'nun, Polis Genel Müdürlüğü'nden gelen yazı ve bugün gerçekleştirilen denetim sonuçları ışığında özel dal hastanesinin 37/2012 sayılı Yasa'nın 16(2)(B)(ç) maddesi (İlgili Özel Sağlık Kuruluşundan kaynaklanan ve insan sağlığını tehdit eden acil durumlarda) gereğince polis tahkikatı tamamlanıncaya kadar ve her halükarda 3 ayı aşmamak kaydı ile geçici süreyle kapatılması kararı alındığını ve kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını açıkladı" denildi.

Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu tarafından dün yapılan toplantıda ise, polis tahkikatı kapsamında tutuklanmasına karar verilen özel dal hastanesi hekimi Dr. Verda Özkent Tunçbilek'in bugün yapılması zorunlu olan 1 OPU ve 8 transfer işleminin yapılabilmesi ve keza diğer tüm işleri başka sağlık kuruluşlarına yönlendirebilmesi konusundaki çalışmaları tamamlamak üzere izin verilmesine karar verildiği belirtildi.

Tutuklananlar arasında milletvekili eşi var

Gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanan anestezi uzmanının milletvekili eşi de olduğu bildirildi. Türkiye'den gelen ve hamileliği ilerlemiş kadınlara da kürtaj yapıldığını tespit eden polisin kürtaj şebekesinin Türkiye bağlantılarının ortaya çıkartılması için başlattığı geniş çaplı soruşturma da devam ediyor. İncelemeler sırasında biri 7 aylık bebek olmak üzere dört fetüs polis tarafından emare olarak alındı.

kktc
Yorum (1)
zzo
Sanıkların "insanlık aleyhine suç" tan yargılanmaları gerekir.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir