Medimagazin logo

Yanık bölge deri nakliyle kapatıldı

Konya'da elektrik akımına kapılması sonucu ağır yaralanan kişinin, vücudunun çeşitli yerlerinde yüzde 50 civarındaki üçüncü ve ikinci derece yanıkları deri nakliyle kapatıldı
Yanık bölge deri nakliyle kapatıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KONYA - Konya'da kapıldığı elektrik akımı sonrası ağır yaralanan hastanın, vücudunun çeşitli yerlerindeki üçüncü ve ikinci derece yanıklar deri nakliyle kapatıldı.

Hasan Hüseyin Saydal (48), iki ay önce Karaman'da çıktığı elektrik direğinde akıma kapıldı. Saydal, Karaman Devlet Hastanesindeki müdahalenin ardından, yanık ünitesi bulunan Konya Başkent Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

Vücudunda ağır derece yanıklar olan Saydal, buradaki tedavisinin ardından taburcu edildi.

- Derin yanıklar, deri nakliyle kapatıldı

Hastanenin Yanık Yoğun Bakım Sorumlusu ve Genel Cerrahi Bölümü doktorlarından Yrd. Doç. Dr. Emin Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saydal'ın elektrik akımına kapılması sonucu yüksekten düştüğünü söyledi.

Kendilerine getirilen hastada ağır yanıkların yanı sıra çene kemiğinde kırık, sağ kolunda çatlama, vücudunda ezilme ve burkulma olduğunu dile getiren Türk, "Hastamızın hemen yoğun bakım bölümünde tedavisine başladık. Saydal'ın vücudunun çeşitli yerlerinde yüzde 50-60 civarında ikinci ve üçüncü derece derin yanıklar vardı. Bu bölgeyi deri nakliyle kapatarak tedavi ettik" dedi.

- Elektrik akımı, kalbin işleyişini bozuyor

Elektrik akımına maruz kalan hastaları, vücudunda hiçbir yara olmasa dahi yoğun bakımda kontrol altında tuttuklarını anlatan Türk, şunları kaydetti:

"Sonuçta, kalpte elektrikle çalışan bir sistem olduğu için, vücutta sıkıntı yok gibi bir görüntü olsa da kalbin işleyişi bozulabilir. Hastamızın her gün kalp kontrolünü yaptık. Elektrik yanıkları ağır yanıklardır. Bu tür durumlarda böbrek fonksiyonlarının kaybı çok fazla oluyor. Hastamızda hemen sıvı tedavisine başladık. Elektrik yanıkları hem böbreğin yükünü artırıyor hem de vücuttaki sıvılar başka bölümlere, damarın içinden başka yerlere kayboluyor. Böbreklerde su kaybı olduğundan, geçici ya da kalıcı böbrek yetmezliği olabiliyor. Hastanın vücudundan aldığımız deriyi yanık bölgelere naklettik. Ağır yanıklar nedeniyle böbrek fonksiyonları kaybı söz konusu olan hastaya sürekli damardan su verdik. Böbrekleri şimdilik iyi çalışıyor. Hastamız vücudundaki ağır yanıklara rağmen hayati tehlikeyi atlattı."

Hasan Hüseyin Saydal da sağlığına hızla kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.
 

yanık
bölge
deri
nakliyle
kapatıldı
Yorum (3)
prolene35
arkadaşların eline sağlık,hastaya geçmiş olsun da kardeşim bu haberi gidin posta gazetesinin sağlık ekinde yayınlatın...
0
Cevapla
plastik cerrah
amerikanın yeniden keşfimi bu durum. zaten yanıkta 60 yıldır deri nakli yapılıyor. burada yeni olan nedir anlayamadım?
0
Cevapla
mehmet fatih akkoç
Her gün yaptığımız ameliyat genel cerrah arkadaşımız tarafından yeni bir şeymiş gibi sunulmuş.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir