Medimagazin logo

Yabancı doktor ve hemşireye 'önlük' protestosu

Türkiye'de yabancı doktor ve hemşire çalıştırılmasına yönelik yasal düzenlemeyi protesto eden doktor ve hemşireler önlükleri ile bakanlığı protesto edecek.
Yabancı doktor ve hemşireye 'önlük' protestosu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de yabancı doktor ve hemşire çalıştırılmasına yönelik yasal düzenlemeyi yarın bakanlık önünde beyaz önlükleri yere bırakarak protesto edeceklerini belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yapısını Değiştirecek Kanun Hükmünde Kararname taslağında yabancı doktor ve hemşirelerin ülkemizde çalışmasının önü açılıyor.

Böyle bir düzenleme, Türk hekimlerini ve hemşirelerin incitecek, Türkiye’de sağlık çalışanlarının istihdamına zarar verecek bir uygulamadır. Sağlık alanında bizden daha geri ülkelerden gelecek yabancı doktor ve hemşireler ülkemizde sağılık hizmetlerine bir kalite getirmeyecektir. 

Tüm bu nedenlerden dolayı taslaktan, yabancı doktor ve hemşirenin önünü açan düzenlemenin çıkarılmasını istiyoruz.

Bu talebimizi de hemşire ve doktorlarımızla beyaz önlüklerimizi yarın bakanlık önünde yere bırakarak gerçekleştireceğiz. 

Türk sağlık çalışanını gözden çıkarma anlamına gelen bu düzenlemeyi hayata geçirmeyin diyeceğiz” dedi.

Türkiye’de doktor ve hemşire ihtiyacı olduğunu fakat bunun kendi insan kaynağımızdan karşılanması gerektiğini kaydeden Kahveci “ Türkiye’de doktor ve hemşire açığı olduğu doğrudur.

Fakat bu açığı kapatmanın tek doğru yolu kendi insanımızı kullanmaktır. Bizde eksik yabancı getirelim, açık kapansında nasıl olursa olsun demek doğru bir yaklaşım değildir. 

Yapacağımız eylemde buna dikkat çekerek, bu düzenlemenin hayata geçmemesini istediğimizi dile getireceğiz.

Bakanlık taslağı hazırlarken çalışanların ve onların temsilcileri sendikaların görüşünü almadı, umarız bu eylemde yapacağımız uyarıyı dikkate alır” şeklinde konuştu
 
Kahveci ayrıca eylemde söz konusu taslakta yer alan siyasi memurluk, sözleşmeli çalıştırma ve kamu hastane birlikleri gibi düzenlemeleri de protesto edeceklerini kaydetti.

Ankara’da görevli tüm sağlık çalışanlarını bakanlık önünde yapılacak eyleme davet ettiklerini ifade etti.

yabancı
doktor
ve
hemşireye
'önlük'
protestosu
Yorum (17)
filiz
Yabancı diye nitelendirilen ve ülkemizde çalışacak sağlık çalışanlarına karşı değilim. Özellikle yabancı hemşireler gelebilir.En azından hemşire lisansı ile gelecekler.Bu gidişle özel sağlık kurumları hemşire açığından dolayı kimi çalıştıracaklarını bilemeyecekler.Sonra çıkacak 6 aylık kurstan sonra sözüm ona hemşire! ünvanlı kişiler.Kendimi boşverdim,çocuğumu asla emanet etmem uzman olmayan sağlık personeline.
0
Cevapla
anti tbb
sayin kahveci bizde sizin gibiler yuzunden memleketimizde calisamiyoruz bunun icin de eylem yapin herseyinle turk vatandasiyim yalnizca yurtdisndan mezun oldugum icin ulkemde calisamiyorum bunu biliyormusunuz acaba dis hekimiyim ama turkiyede amele statusundeyim en azindan bizler gibi olnlara clisma izni verilsin bu konuyu niye konusmuyorsunuz eksik var deniliyor acaba turkiyemizde insanlarda 50-60 dis mi var agizlarinda yada avrupadakilerden farkli mi insan heryerde insandir turkiyede olsun afrikada amerikada tip evrenseldir birakin bu milliyetci tavirlari herkes calisabilsin sanki turkiyemizde bir tek yabanci doktor olunca mi problem olacak kim hizmet verirse versin ulke olarak biryerlerimizi yirtiyoruz aureliyu alexi nobreyi turk yapalim diye kim iyise kim hizmet vercekse kacak olarak calisacagina resmi calissin
0
Cevapla
beştensonraboştagezdiyorlar
ARTIK BAKANLIĞIN HER YAPTIĞINI DESTEKLİYORUM.. ESKİDEN ÇARESİZLİK İÇİNDE,ÇIRPINARAK ANLATMAYA ÇALIŞIRDIM YANLIŞ UYGULAMALARI..ETRAFIMDAKİLER DE DUDAKLARINDA MÜSTEHZİ BİR İFADEYLE "madem doktor şikayetçi durumdan,o halde kesin doğru uygulamalardır" DİYE DÜŞÜNEREK, BEN KARAMSARLAŞTIKÇA,ONLAR MUTLU OLUYORLARDI..BEN ŞAHSEN ANNEM VE EŞİM DIŞINDA KİMSEYİ İKNE EDEMEDİM..GERÇİ 20 YILDIR DA BÖYLEYDİ,BEN NE ZAMAN NORMAL DOĞUM ÖNERSEM HASTALAR SEZARYEN İSTEDİ,BEN NE ZAMAN SEZARYEN ÖNERSEM ONLAR NORMAL DOĞUM İSTEDİ..AMA,GEÇ UYANDIM..ŞİMDİ BEN ÖVÜYORUM UYGULAMALARI,BEN ÖVDÜKÇE İNANIN YÜZLERİNDE MEMNUNİYETSİZLİĞİ HİSSEDİYORUM..ŞİMDİ,BENİ İYİ KÖTÜ TANIYANLAR,RUMUZUMDAN DÜŞÜNCEMİ ANLAYAN ARKADAŞLARA NAÇİZANE TAVSİYEM,SİZLER DE BÖYLE YAPIN..BAŞKA TÜRLÜSÜ MÜMKÜN DEĞİL..İSTEDĞİNİZ KADAR İKNA ETTİĞİNİZİ SANIN,ARKANIZDAN " tabi düzeni bozuldu ya,ondan öfkeli,aslında herşey çok güzel " DİYEREK,DAHA DA PEKİŞTİRİYORLAR SANRILARINI..MESELA,BİZİM ŞEHİRDE,BİR HOCA KANSER AMELİYATI YAPARDI 2 BİN TL HOCA FARKI ALARAK..ŞİMDİ EMEKLİ OLDU,4 SAAT ÖTEYE TAŞINDI.. ŞİMDİ,HASTA, MAAİLE ORAYA GİDİYOR, OTELLERDE REZİL OLMALAR, MAALİYET 10 BİN TL,ÖZEL HASTANEDE OLUYOR,OTEL YEMEK VS VS..BU DURUMDA BİLE BEN " ne kadar kötü oldu sizin için" DEDİĞİM DE BİLE," yok yok,çok iyi oldu tam gün yasası" DİYORLARDI.ŞİMDİLİK BU YOLU BULDUM,EN AZINDAN BANA İYİ GELİYOR,HEM SİNİRLERİMİ Y
0
Cevapla
özlem e.
Bir öğretmen olarak bu eylemi destekliyorum.Bugün sizlere bunu yapan yarın bize yapar.Burası Türkiye yabancılara imtiyaz tanınmasını istemiyorum.Elin rusu arnavutu gürcüsü makedonu doluşacaklar.Benim ülkemin vatandaşının ekmeğini emeğini paylaşacaklar.Bütün Türkiye olarak desteklemeliyiz.Önce vatandaşım diyen bir ülke olamadık gitti.Yabancı sağlık şirketlerinin gizli ortakları niyetiniz açıkca belli.Öldürmeyip sıtmaya razı etmek istiyorsunuz saf ve temiz halkımı.
0
Cevapla
ayt12
"Yabancı" sağlık çalışanların neden Türkiye de mesleklerini icra edemeyeceklerine istinaden, kuru ve boş laflar değil, gerçek rasyonel veya bilimsel açıklama yapabileni kutlamak isterim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir