Medimagazin logo

Yabancı doktor sadece özelde çalışabilir

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yurt dışında iş arayan Yunanistan vatandaşı doktorları Türkiye'ye davet etmesiyle yabancı sağlıkçılar konusu tekrar gündeme geldi.
Yabancı doktor sadece özelde çalışabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sadece özel hastanelerde çalışmasına izin verilen yabancı sağlıkçılardan bugüne kadar Sağlık Bakanlığına 443 başvuru geldi, bunlardan 425’ i uygun bulundu, 188'i çalışmaya başladı, başvuruların 24'ünü ise Yunanistan vatandaşı sağlıkçılar yaptı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devlet memurları için Türk vatandaşı olma şartı bulunduğundan yabancı sağlıkçıların sadece özel hastanelerde çalışabildiğini söyledi.

Şencan'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye'de çalışmak isteyen yabancı sağlıkçıların diploma veya uzmanlık belgesinin denkliğinin YÖK tarafından onaylanması, göreve başladıktan sonraki bir yıl içinde TÖMER'in Türkçe sınavından B veya daha üstünde not almaları gerekiyor.  Bu süre sonunda belge ibraz edilmezse çalışma belgesi iptal ediliyor. Türkiye'de öğrenim görenlerden denklik ve Türkçe için belge istenmiyor.

 

Türkiye'de yabancı doktorların çalışmasına özel sektörün sağlık iş gücü ihtiyacının karşılanması amacıyla izin verildiğine dikkati çeken Şencan, planlamadan muaf olarak yabancı hekimler için kadro açılabildiğini ve çalışma izni verilebildiğini söyledi.

Şencan, Yunanistan'daki tıp eğitiminin ileri düzeyde olduğunu belirterek, "Yunanistan'daki tıp eğitimi Türkiye'deki standartlara yakın. Özel sektörün ihtiyacı Yunanistan'dan gelecek doktorlarla karşılanabilir" dedi.

 

 
Müezzinoğlu'nun açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'deki gelişmelere işaret ederken Yunanistan'da 7 bin doktorun yurt dışında iş aradığını belirterek, "Benim de onlara ihtiyacım var. Yunanistan'ın 7 bin doktoruna kapılarımız açık. Onları bu ülkeye, birikimleriyle bu millete hizmet etmeye davet ediyorum" ifadesini kullanmıştı.

türkiye'de
kaç
yabancı
doktor
çalışıyor?
Yorum (6)
aydin sinal
Lütfen yabanci uyruklu bir tip doktorunun Türkiyede Özel saglik kuruluslarinda calismasina nicin karsi cikiyorsunuz? velevki özel izinle kamu kuruluslarindada calismasi mümkün olmasi Türk tipbi icin bir kazanc olacagini bundan 70 sene önce Atatürk görmüs klinik direktörlükleri vermis ama hala 19.yüzyilda kalmis örümcek kafalar karsi cikiyor,sen istiyorsunki bütün dünya kapilarini sana acsin,ama Türkiyeye yabanci hekim gelmesin,Bu kendi karisini,kizini kiskanan yan baktin diye hir cikaran,ama gözü diger kadinda kizda olan sokak serserilerine benziyor.Yorumlari okudukca bu mevzuda daha yazacagim,bu isin pesini birakmam.
2
Cevapla
y.yılmaz
aydin sinal senin kesinlikle iyiniyetli olduğunu düşünmüyorum kimse yabancı hekim gelmesin demiyor adam gibi dilimizi bilen sınavlarda bizimle aynı sınava girenler tabiki gelsin ancak uyduruk yabancı öğrenci sınavıyla gelenlere karşıyız Türkçe yi doğru düzgün konuşamayanlara karşıyız ama senin amacı eleştiri dinlemek değil sadece kinini kusmak
0
Cevapla
mhmet demirci
sayn aydın sinal gelsinler gelsinlerde tek isteğimiz bizim gitmemize izin verilmeyen ankara istanbul izmir antalya gibi büyük şehirlerde tepeden inme şekilde çalışma hakkı verilmesi, türk vatandaşı doktorlar türkiyenin en ücra yerlerinde zorunlu hizmet yaparken onların yapmaması, oysaki sizde biliyorsunuzki, yurt dısında dısardan gelen hekımı kabul etmek ıcın turlu turlu sınavlar ve kabul edıncede ılk ıhtıyac olan yerlerde gorevlendırırler kımı 2 kımı 3 yıl ama turkıyede yabancı doktor olmak kaymaklı kadayıf seklınde su anda turk hekımlerının durumu dusunuldugunde ben kendı adıma sadece sağlık bakanlıgı bana nasıl davranıyorsa yabancı hekımede öyle davransın ıstıyorum ki yurt dısında oncelıgı kendı hekımlerıne verırler bıldıgınız üzere
0
Cevapla
Volkan
Niye özel kardeşim. 2 yıl Doğu'da mecburi hizmet yapsın, sonra nerede çalışırsa çalışsın. Benim ülkemin genci enayi mi, aptal mı.. Kendi ülkemde niye 2.sınıf muamelesi görcem, el insaf.. Az kaldı, sistem çökmek üzere. Doktorların sabrı bitmek üzere. Herkesin bir sabrı var..
0
Cevapla
fahrudin h
yabancı doktor sadece özelde çalışabilir diye, ama dışarıdan hizmet özel firmaya bağlı devlet hastanesinde çalışabilir mi ?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir