Medimagazin logo

Y kromozomunun gizemi çözülüyor: Araştırmacılar erkekleri biyolojik olarak farklı kılanın haritasını tamamladı

Santa Cruz'daki Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, insan genom diziliminin tamamlanmasından yirmi yıl sonra, Y kromozomunun kapsamlı bir haritasını başarıyla tamamladı. Detaylı harita, büyük bir kısmı "hardcore junk" olarak adlandırılmasına rağmen, erkek biyolojisi hakkında yeni anlayış yollarının kilidini açabilir
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Y kromozomunun gizemi çözülüyor: Araştırmacılar erkekleri biyolojik olarak farklı kılanın haritasını tamamladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Biyolojik erkekleri ve sperm üretimi de dahil olmak üzere doğurganlıklarını belirlemekten sorumlu olan Y kromozomu nihayet tamamen haritalandı. "Nature" dergisinde yeni yayınlanan araştırma, biyolojik erkekleri dişilerden ayıran özellikleri ortaya koyuyor.

Çalışmanın yazarlarından Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesi araştırmacısı Karen Miga'ya göre, Y kromozomundaki tekrarlayan diziler nedeniyle süreç karmaşıktı. DNA'yı parçalayan ve tekrar bir araya getiren önceki teknoloji bu fazlalıklarla mücadele ediyordu ve bu da dizinin tamamını yeniden oluşturmayı neredeyse imkansız hale getiriyordu.

Cinsiyet ve kanser sonuçlarını anlamak

Son çalışmalar, cinsiyetin bazı kanser sonuçlarında önemli olduğunu doğrulayarak insan Y kromozomunu anlamanın önemini artırdı. Haritanın tamamı, araştırmacıların kanser ve cinsiyete özgü diğer sağlık koşullarıyla ilgili soruları yanıtlamasına yardımcı olabilir.

Ancak araştırmaya verilen tüm tepkiler iyimser değildi. La Trobe Üniversitesi'nde seçkin bir genetikçi olan Jennifer Marshall Graves, Y kromozomunun çoğunu "hardcore junk" olarak adlandırdı, ancak yine de çalışmanın başarısını kabul etti.

Daha fazla haritalama, daha fazla fırsat

MIT'de biyolog olan David Page'e göre, Y kromozomunun dizilenen kısmı, biyolojik erkekleri farklı kılan şeyle bağlantılı olmak zorunda değil. Page, Y kromozomunun tekrarlayan bölümlerinin hücre bölünmesinde çok önemli bir rol oynadığını vurguluyor.

Ayrıca, eşlik eden bir makale, karşılaştırma için insan çeşitliliğini temsil eden 42 diğer Y kromozom dizisini de içeriyordu. Telomerden Telomere (T2T) konsorsiyumunun bir parçası olan Karen Miga'nın ekibi, insan Y dizisini şempanze ve goril gibi insan olmayan primatlarla da karşılaştırıyor.

Gelecekteki çıkarımlar ve araştırma

Y kromozomunun tam haritasının çıkarılması genetik araştırmalar için heyecan verici bir gelişmedir ve bizi insan yapan özelliklerin daha derinlemesine araştırılması için fırsatlar sunmaktadır. Kromozomun bir kısmının işlevsiz olarak etiketlenmesine rağmen, devam eden araştırmalar insan genetiği, biyolojisi ve evriminin gizli yönlerini aydınlatabilir.

Miga, "İnsan genomlarının daha eksiksiz haritalarını oluşturarak, araştırma topluluğuna bizi insan yapan belirli genetik bileşimleri daha iyi anlamak için daha fazla fırsat sunuyor" dedi.

Özetle, Y kromozomu haritasının tamamlanması genetikte anıtsal bir adımdır ve erkek biyolojisinin araştırılması ve anlaşılması için yeni yollar açmıştır. Bazıları Y kromozomunun bazı kısımlarının önemsiz olduğunu düşünse de, araştırmanın geneli araştırmaların devam etmesini ve insan genetiği alanında öngörülemeyen keşiflere yol açmayı vaat ediyor.

y kromozomu
genom dizimi
erkek biyolojisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir