Medimagazin logo

Vodafone “uzaktan hastalık takibi” hizmeti başlattı

Vodafone, mobil sağlık uygulamalarını, Medline Acil Sağlık işbirliğiyle gerçekleştirilecek “uzaktan hastalık takibi” hizmetiyle başlatıyor.
Vodafone “uzaktan hastalık takibi” hizmeti başlattı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uzaktan Hastalık Takibi ile diyabet ve tansiyon hastaları, kendi cihazlarıyla yaptıkları ölçüm sonuçlarını Vodafone altyapısı üzerinden Medline'a ulaştıracak. Böylelikle hastalar bilgilerini anlık olarak doktorlarla paylaşabilecek, düzenli olarak takip edilecek, tedavi süreci daha etkin ve düşük maliyetli şekilde işleyecek.

Konuya ilişkin basın toplantısında konuşan Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimlerinden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Phil Patel, sağlık hizmetleri bütçesinin yüzde 73'ünün kronik hastalıklara ayrıldığı Türkiye'de, bu hastaların yaşam kalitesini yükseltmenin ve onlara ayrılan kaynakların en etkin şekilde kullanımını sağlamanın büyük önem taşıdığını belirtti.

Vodafone Grup'un, Ocak 2010'da sağlık sektörüne teknolojik altyapı desteği sağlamak için başlattığı mobil sağlık uygulamalarının Türkiye'deki ilk adımını “uzaktan hastalık takibi” hizmetiyle attıklarını kaydeden Patel, bu projeyi, sağlık alanındaki başka uygulamalarının takip edeceğini söyledi.

“Mobil internetle hastalara erişilebilir çözümler üretmek...”

Medline Sağlık Grubu Genel Müdürü Gürkan Ergenekon da, Esas Holding bünyesindeki sağlık hizmetlerini Medline Acil Sağlık altında birleştirdiklerini belirterek, yılda yaklaşık 20 bin vakaya hizmet verdiklerini söyledi.

Geçen yıl alarm merkezine ulaşan çağrıların adres bilgilerini ambulansların navigasyon sistemine uzaktan yükleyen bir sistem başlattıklarını, önümüzdeki ay da, ambulanstaki EKG verilerini merkeze iletecek bir sistemi hayata geçireceklerini anlatan Ergenekon, her iki sistemde de Vodafone altyapısını kullandıklarını belirtti.

Ergenekon, uzaktan hastalık takibi hizmetindeki amaçlarını, mobil internet olanaklarından yararlanarak hastalar için erişilebilir çözümler üreterek, sağlık ekonomisine katkıda bulunmak olarak açıkladı.

Türkiye'de 24 milyon kronik hasta bulunduğunu belirten Ergenekon, bunların 7 milyonunu diyabet hastalarının oluşturduğunu kaydetti.

Uzaktan hastalık takibi

Toplantıda verilen bilgiye göre, hasta sayısı son 10 yılda iki katına çıkan diyabet ve diyabetle ilişkili hastalıklar, Türkiye'de sağlık bütçesinin yüzde 25'ini oluşturuyor. Diyabet ile nasıl mücadele edeceği konusunda eğitim alan hastalarda organ hasarı yüzde 40–50 oranında azalıyor.
Vodafone mobil sağlık platformunun ilk hizmeti olan Medline Sağlığım Paketi ile hastaların yaşam kalitesinin artmasına, sağlık durumlarının iyileştirilmesine ve ülkedeki sağlık harcamalarının azaltılmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Paket içerisinde hastalık takip mobil uygulaması, tıbbi danışmanlık ve acil kara ambulansı hizmetleri sunuluyor.

Pakete üye olan Vodafone aboneleri, cep telefonuna yazılımı indirdikten sonra, düzenli olarak kan şekeri değerlerini ölçüyor, uygulama üzerinden Medline doktorlarına iletiyor, risk durumunda doktorlar hastayı arıyor ve ihtiyaç varsa ambulans yönlendiriyor.

vodafone
“uzaktan
hastalık
takibi”
hizmeti
başlattı
Yorum (1)
uzman
Desenize moku yedik! bırakın da gece rahat uyuyalım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir