Medimagazin logo

Varis ameliyat sonrası ölüme soruşturma

Diyarbakır'da özel bir hastanede varis ameliyatı olup aynı aynı gün taburcu edilen 2 çocuk annesi öğretmen Tuğba Parlak (37), ertesi gün evinde fenalaştı. Kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınan Parlak yaşamını yitirdi. Parlak’ın yakınları doktor, hastane yönetimi ile ihbarın ardından eve 27 dakika geç geldikleri iddiasıyla 112 Acil Çağrı Merkezi personeli hakkında suç duyurusunda bulundu, il sağlık müdürlüğü konuyla ilgili soruşturma başlattı
Kaynak: DHA
Varis ameliyat sonrası ölüme soruşturma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bağlar ilçesinde bir ilkokulda sınıf öğretmenliği yapan Tuğba Parlak, iki bacağındaki varis nedeniyle özel bir hastaneye başvurdu. 15 Nisan’da ameliyat olan Parlak, aynı gün içerisinde taburcu edildi. Evine giden Parlak, ertesi gün rahatsızlık yaşayınca ailesi tarafından 112 Acil  Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunuldu. 

Eve gelen sağlık ekipleri, yaptıkları müdahalenin ardından Parlak’ı ameliyat yapılan hastanenin başka bir şubesinin aciline götürdü. Parlak, burada yapılan müdahalenin ardından yoğun bakıma alındı. 24 Nisan’da Parlak’ın yaşamını yitirdiği yakınlarına bildirildi. 

Ailesinin, ‘ihmal’ olduğu gerekçesiyle şikayetçi olmasıyla Parlak’ın cenazesi adli tıp kurumuna götürüldü. Biri 5 diğeri 10 yaşında 2 çocuk annesi Parlak’ın cenazesi otopsinin ardından Tokat’a götürülerek, gözyaşlarıyla toprağa verildi. 

Tuğba Parlak’ın yaşamını yitirmesinin ardından eşi Mustafa Parlak, ameliyatta ve sonrasında ‘ihmal’ olduğu iddiasıyla özel hastane yönetimi ile ameliyatı gerçekleştiren kalp damar cerrahı hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Parlak, ayrıca evde fenalaşan eşine müdahale için çağrılan 112 ekibinin de olay yerine 27 dakika geç geldiğini belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili soruşturma başlatıldı. 

varis ameliyati
sorusturma
diyarbakir
Yorum (3)
Kasaplar Kethüdası
el conclusion: acil dışında elektif ameliyat yapmayın. acil olanları da çok iyi gerekçelerle kayıt altına alıp ispatını yapın, düzgün rıza belgesi düzenleyin ve öyle yapın.....
11
Cevapla
Mert Köroğlu
olayin ayrıntılarını bilmeden yorum yapmak zor. i̇si yapanin tecrübesi nedir neden olmuş olabilir. femoral vende bir trombus olup pulmoner emboliye mi neden oldu. sadece safene mi mudahalemi edildi yoksa femoral ven lazer ile yakıldı mi sorusturma ve otopsi bunları açığa çıkartacaktır.
2
Cevapla
Devrimci Derviş
diyarbakır'da eski kayıtlara bakıldığında kent içinde 112 çağrısına ulaşım süresi ortalama 10 dakika. bütün bunlar kayıt altında olduğuna göre 27 dakikalık bir ulaşım süresini izah etmek gerekecek. ameliyat olayı teknik detayların incelenmesi ve mesleki sorumluluk kurumu'nun değerlendirmesine kalmış
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir