Medimagazin logo

Van’da yaşamaya çalışmak ve doktor olmak

Van’da yaşamaya çalışmak ve doktor olmak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Van için hangi tanımlamayı yapsam bilemiyorum. Yitik şehir, hayalet şehir, sahipsiz, yok olmuş, öksüz… tanımlamak çok zor.

İki depremde de Van’daydım. Ölüme bu kadar yaklaştığım hiç olmamıştı.  Şuan Van o kadar zor durumdaki ciddiyetini anlamak dışarıdan zor olsa gerek. Başbakanımız Erciş’e geldi tüm sorunları halletmiş havasıyla özveriyle çalışan memurları fırçaladı döndü. Dışarıdan 5.6’lık depremin ciddiyeti hiçbir şekilde anlaşılamadı. Yıkıcılığı ilk depremden beklide 10 kat daha fazlaydı. Ama bayram otel dışında haber yapılmadı.

 

Arkadaşlar şuan Van’da sırf cumhuriyet caddesinde ağır hasarlı yüzün üzerinde  bina var. Bunun dışında Van şehrindeki binaların yarıdan fazlası oturulamayacak vaziyette. Herkes dışarıda, şuan bu yazıyı yazarken dışarıda hava -16 derece. Akşam saatlerinde dışarı çıkarsanız ışığı yanan bina göremezsiniz. Herkes derme çatma çadırlarda kalıyor. İnsan binanın içinde duramazken çadırda nasıl durur acaba hiç düşünebiliyor musunuz.

 

İnsanlar her geçen gün Van’ı terk ediyor. Yakında sadece sağlık çalışanları ve güvenlik güçleri burada kalacak diye korkmaya başladım. Artçılar son hız devam ediyor. Son bir saatte 4 üzeri 3 artçı daha oldu. Van büyükşehir olacakmış!! Van diye bir şehir kalmadı kimsenin haberi yok.

 

Şuan dışarıda kar yağıyor her yer bembeyaz  haberleri izliyorum Erciş’te çocuklar polisle kar topu oynamış. Her şey dışarıdan bir oyun gibi. Otobüs uçak biletlerinde bir haftaya kadar yer bulmak mucize. Pnomoni vakaları her geçen gün artıyor. Daha da artacak. Bu kış vaktinde Erciş’te isal salgını başlamış. Neymiş 1999 depremine göre 10 kat daha fazla çadır temin edilmiş. Ben iyi niyetli olduklarını düşünüyorum ama galiba anlamakta güçlük çekiyorlar anlayamıyorlar.

 

Burada çadırda falan kalmak imkansız. Hava şuan -16 belki yarın -20 ve daha sonrasında daha da fazla olacak. Van valisi açıklama yapıyor paranın geçmediği şehir diyor. Bu galiba duyulmuyor Ankara’dan. Van’da  paranın önemi yok kimse para falan istemiyor televizyonlara çıkıp milyonlar toplamanıza gerek yok insanlara sıcak barınacak ortamlar lazım bu iş battaniye kazak soba göndermekle olmaz.

 

Van'da açık hiçbir yer yok. Van halkının tamamının tahliyesi lazım. Burada daha kış uzun böyle geçmez. sağlık çalışanları başından beri yoğun özveriyle çalışıyorlar ancak bunun ödülü olarak başbakandan fırça yiyorlar. Sağlık çalışanlarının da depremzede olduğu unutuluyor.

 

23 ekimden beri yoğun tempoda çalışıyoruz. Unutmayın bizde depremzedeyiz evimiz ağır hasarlı içine de bir daha girme şansımız dahi yok ama ilk dakikadan itibaren üstün güçlere sahip insanlarız gibi hizmete başladık devam ediyoruz. Her zamanki gibi bunu zorsunmadan isteyerek hekimlik bilinciyle yaptık. Ama çok yıprandık artık gücümüz tükendi. Hayalet şehrin müdavimleriyiz bizler. Psikoloji diye bir şey kalmadı. Şuan yaşadıklarımız gerçek değil gibi, hepsi uyanacağız ve geçecek gibi.

 

Lütfen artık Van’daki sağlık çalışanlarını bir rotasyona mı tabi tutacaksınız konteynır prefabrik falan bir şey mi yapacaksınız yapın bir şeyler. Halk kendiliğinden zaten tahliye oluyor artık bırakın çadır muhabbetlerini bu hayalet şehri afet bölgesi ilan edin. Olmayan şehirden büyükşehir mi olur. Yaza kadar boşaltın burayı kimsenin gücü kalmadı artık. Hastalıklar daha da artacak deprem öldürmez bina öldürür oda öldürmezse soğuk öldürür oda öldürmezse bura da insanları bakteri virüs öldürecek ve zaten de öldürmeye başladı. Ne olur burada ki olanları yüksek sesle dile getirelim yitik şehrin insanları yok olmadan sesimize kulak verin. Burada insanlar bitti tükendi ve tükenmeye devam ediyor….
 

van’da
yaşamaya
çalışmak
ve
doktor
olmak
Yorum (25)
dr
VAN DEPREMİNDE SAĞLIK HİZMETLERİ -------------------------------------------------------------------------------- Hızlı, etkili, her detayı önceden planlanmış ve üzerinde çalışılmış bir KRİZ ORGANİZASYONU yapıldı. Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ deprem bölgesine acil olarak (3 saat içerisinde) intikal etti. İlk müdahaleleri, sağlık kriz organizasyonunu bizzat Bakan Bey yönetti. Sağlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (SAKOM), en üst düzey alarmla hızlıca toplandı. Aktif halde çalışmalarını 24 saat esasına göre sürdürdü. SAKOM’un sevk ve kontrolünde sağlık çalışanlarının, 112 ekiplerinin, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)’nin hızlıca deprem mahalline ulaşmaları sağlandı. Van ve ilçelerimizin 112 Acil Sağlık Ekipleri, bölgede hazır olan ambulanslar ve UMKE elemanları ilk 20 dakikada olay yerindeydi. Kara ve hava ambulanslarımız çok hızlı bir biçimde Van ve Erciş’e ulaştı. Deprem günü akşam saatlerinde (depremden sadece birkaç saat sonra) Van ve Erciş’te 145 ambulans, 9 UMKE aracı, 500 ilave sağlık çalışanı hizmet verir hale geldi. Bütün bunlar yapılırken çok hızlı bir biçimde hastaneler yaralı sevkleri için hazır hale getirildi. Bölge illerinde toplam 1800 yatak deprem yaralıları için hazırlandı. Ankara’ya sevkler için her türlü önlem alındı. Deprem yaralılarına hizmet verilirken hastanelerin kendi işleyişleri aksatılmadı. Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanemiz çok önemli bir sınav verdi. Bölgeye yaptığımız depreme dayanıklı hastaneler Türkiye’nin gururu oldu. Van ve Erciş’e çadır hastaneler kurularak burada yaralılarla ilgili önemli hizmetler verildi. Depremde yaralanan vatandaşlarımızın tedavi gördükleri sağlık kuruluşlarına dair bilgiler SAKOM’la koordine edilerek Bakanlığımız İletişim Merkezi (SABİM ALO 184)ne aktarıldı. Bakanlığımızın Alo 184 İletişim Hattı üzerinden depremde yakınları yaralananlara her türlü bilgi desteği sunuldu. Deprem sonrasında her türlü sağlık hizmeti aksatılmadan sürdürülüyor. Bulaşıcı hastalıklarla ilgili önlemler alınıyor ve sahada gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Depremzedelere psikolojik destek hizmeti sürdürülüyor. SAĞLIK BAKANLIĞI .BAKAN DAHA NE YAPSIN...
0
Cevapla
ÖA
Oysa ki evlerimizden televizyonlarımızın başından bizlere siyasetçilerimiz tarafından aktarılan Van da hastalık falan olamdığı herşeyin kontrol altında olduğu gerekli her türlü yardım ve tedbirin yapıldığı...Tabi bunları aktaran yayın kurumları! sağolsunlar gerçekten her şey yolundaymış...sözün bittiği yer ...
0
Cevapla
dr
Ben de bu çapta olmasa da daha önce afet olayında bulundum. Önce bir akın olur ve gerekenin on katı ilgi görürsünüz. Birkaç gün sonra ise herkes geldiği yere döner ve kalırsınız bir başınıza. Herkes kendi işine döner ve bir daha sizi duyan olmaz. Allah sabır versin ve geçmiş olsun.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Buradan kimse ayrılmasın demek çözüm değil. Oradaki insanların sıkıntısı devam ettiği sürece TBMM bahara kadar geçici olarak Van'a taşınıp çalışmalar oradan yürütülmeli.
0
Cevapla
kemal
sağlık bakanlığından yada hükümetten tek isteğim, oralara gidipte hizmet veriliyor imajı yaratmasın.halk yardım edecek ama hükümet oradada onlar yapar nasılsa diye kimse yardım etmiyor. safsata ayni. bakanların oraya gitmesi önemli değil hizmetin gitmesi önemli. hükümetten tek isteğim gölge etmsin başka ihsan istemez....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir