Medimagazin logo

"Vali, kaymakamın görevden alınması gerektiğini ifade etti"

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şemsettin Koç, Kocaköy Kaymakamı Muhammed Gürbüz'ün bir kadın doktoru hastanın evine gitmediği için darbettiği iddiasıyla ilgili olarak, ''Şiddeti uygulayanların yaptığı eylem yanına kar kalırsa şiddet devam edecek'' dedi.
"Vali, kaymakamın görevden alınması gerektiğini ifade etti"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önünde toplanan bir grup sağlık çalışanı, Kocaköy'de çalışan doktor Bahar Tekin'in darp iddiasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Koç, Vali Mustafa Toprak'la görüştüklerini, valinin konuya pozitif yaklaştığını belirterek, şöyle konuştu:

''Vali bey olayın kabul edilemez olduğunu, kaymakamın görevden alınması gerektiğini ifade etti. Vali yardımcısının da oraya görevli olarak gönderildiğini söyledi. Ancak sonradan Ankara'dan gelen uyarılarla şu anda müfettişlerin devreye girdiğini ve şu anda kaymakam beyin görevde olduğunu, müfettişlerin alacağı karar doğrultusunda müdahil olacağını söyledi ama şunu biliyoruz, kaymakam beyin uyguladığı şiddet sadece bireysel şiddet tarzı değil. Bu belli odaklardan, sistemin yatkınlığından gelen bir şey. Şiddeti uygulayanların yaptığı eylem yanına kar kalırsa şiddet devam edecek, biz de bunun mağduru olmaya devam edeceğiz. Temennimiz şudur ki artık toplum şiddet içermeyen yaklaşımlar sergilesin.''

Darbedildiği iddia edilen Bahar Tekin ise Kocaköy'de aile sağlığı merkezinde aile hekimi olarak görev yaptığını söyledi.

Olayın yaşandığı gün acil doktoru olarak görevli bulunduğunu ifade eden Tekin, şunları kaydetti:

''Tamamen kaymakam beyin kendi isteğini yerine getirmediğim, egosunu tatmin etmediğim için şiddetine maruz kaldım. Kaymakamdan şikayetçiyim. Asla anlaşmayı ve uzlaşmayı düşünmüyorum, davamı çekmeyeceğim. Avukatımla valiliğe de gideceğim. Sağlık Bakanımızla dün telefonla görüştük. Desteğinin benimle olduğunu söyledi. Kendilerine sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Olay özetle bu kadar.''

Tekin, bir gazetecinin, ''ölmek üzere olan hastaya müdahale etmediği'' yönündeki sorusu üzerine, ''Ölmek üzere bir hasta olduğu zaman 112 vasıtasıyla aranırım. 112'den emir aldıktan sonra olay yerine giderim. Bu benim görevim ama kaymakamın emir verme yetkisi yok, yetkisini bilmiyor. İstediği kadar kendini savunsun, ben haklıyım. Ayrıca yalan beyanda bulunmuş, araştıracağız'' dedi.

Öte yandan, Tekin'in 10 gün rapor aldığı öğrenildi.

Bölge tabip odaları ile bazı meslek örgütlerinin destek verdiği açıklamanın ardından slogan atan ve alkışlı protestoda bulunan grup dağıldı.

"vali
kaymakamın
görevden
alınması
gerektiğini
ifade
etti"
Yorum (4)
Osman D
İnşallah diyelim. Ancak 25 yıllık devlet memurluğu tecrübelerim vali beyin arkadaşları daha ziyade kafaya aldığını düşündürüyor. Zira mülki idarecilerde görülen fevri davranış modelleri bugünün sorunu değil. Yıllardan beri tümünde olmasa da bazı mülki amirlerce uygulanıyor ve devlet katında prim yapıyor. Değilse kaymakam bey de ahmak değil ya. Böyle bir hareketin cezai bir sonuç getirdiğini (ya da getireceğini) daha önceden duymuş-bilmiş olsa yapmazdı zaten. Bu hareket sonrasında ceza değil, ödül alacağını düşündüğü için yaptı. Zaten öyle de olacak. Kendinizi boşuna yormayın.
0
Cevapla
kvc
Acaba hangi dr bu kişiye rapor verdi, ilan edilsin.
0
Cevapla
önder
çok üzücü bir durum. kendisini tecrübeli ilan eden hekim abilerimiz destek olacaklarına sineye çekin diyorlar. ülkemizdeki hekimliğin içine düştüğü güven ve saygı bunalımının asıl sorumlularının kendilerinin olduğunun hala farkında değiller
0
Cevapla
hakan er
Bu olayların sebebide sözkonusu hastanın kaymakamlık yazıişleri müdürünün annesi olmasıymış bak hele sen ayne ilgili haberi aktarıyorum. "Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Naci Akdemir’in kardeşi Avni Akdemir, yaşananlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Felçli olan babam, ürenin kana karışmasından dolayı komaya girmiş ve doktor aranmıştır. Ancak yatalak hasta olması önemsenmemiş, ilçe sağlık ocağında görevli nöbetçi doktor yasal sorumluluklarını ileri sürerek, hastaya bakmamıştır. Hasta ailesinin il merkezine, Lice’ye varan fakat karşılık bulamayan imdat çığlıkları üzerine, kaymakamın ve sağlık grup başkanının çağrıları da fayda vermemiş, hastayla ilgilenilmemiştir. Kaymakam bizzat doktorun yanına giderek hastaya müdahale etmesi gerektiğini söylemiş, doktorun tepkisiyle karşılaşmıştır.” Kalabalık, alkışla tepkisini gösterdikten sonra dağıldı. Kaymakam Muhammed Gürbüz bu sırada makamından çıkmadı." nasıl ama arkadaşlar. bu kaymaklı arkadaş sıradan bir halk mensubu sözkonusu oluncada yapacakmıydı bunu.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir