Medimagazin logo

Uzak organ metastazı olan Meme Ca'da cerrahi etkili mi?

Dünyanın en kapsamlı kongrelerinden biri olan San Antonio Meme Kanseri Sempozyumu'nda, Türk doktorların sunumunu yaptığı meme kanserli hastalar konusundaki çalışma büyük yankı uyandırdı.
Uzak organ metastazı olan Meme Ca'da cerrahi etkili mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Memorial Sağlık Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 10 bin uzman ve araştırmacının katılımı ile gerçekleşen sempozyumda, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Prof. Dr. Atilla Soran ile ekibi tarafından yapılan ve Türk Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu bünyesinde 2007 yılında başlatılan çalışmanın sonuçları paylaşıldı. Araştırma, meme cerrahisi konusunda önemli gelişmeler içeriyor ve önümüzdeki yıllar için hastalığın tedavisine ışık tutuyor. Çalışma sonuçları ile; uzak organ metastazı olan  meme kanseri hastalarına yapılan cerrahi tedavinin hastaların yaşam süresini uzattığı ve bu olumlu etkinin sadece tek kemik metastazı olanlarda istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu ortaya konuldu.

Prof. Dr. Atilla Soran, çalışmanın 278 metastatik meme kanseri olan hasta üzerinde gerçekleştirildiğini belirterek, şunları ifade etti:

"140 hasta önce cerrahi tedavi daha sonra kemoterapi tedavisi aldı, 138 hastada ise sadece kemoterapi uygulandı. 18 aylık ortalama takip sonucunda cerrahi müdahale ve kemoterapinin birlikte uygulandığı grupta yaşam süresinin daha fazla ve tekrarlama ihtimalinin çok daha az olduğu saptandı. Vücudunun sadece tek kemiğinde metastaz olanlarda ise yaşam süresinin daha uzun olduğu görüldü."

Bu önemli çalışmanın Türk doktorları tarafından ilk kez yapılmış olmasının onur verici olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Soran, 55 yaşından daha genç hastalarda ve kanserin sadece kemiğe yayıldığı durumlarda cerrahi müdahale yapılan hasta gruplarının daha fazla yaşam süresinin olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Soran, "Yapılan araştırma aynı zamanda kanserin karaciğer ya da akciğere yayıldığı durumlarda meme tümörüne yönelik cerrahinin yaşam süresini azaltabileceği izlenimini de uyandırdı. Ancak tüm bunların, çalışmanın erken sonuçları olduğu unutulmamalıdır" dedi.

uzak
organ
metastazı
olan
meme
ca'da
cerrahi
etkili
mi?
Yorum (2)
Tıb.Onkolog
Meslektaşlarımızın ellerine sağlık. Agresif tedavi uygun kişide her zaman faydalı bence de
0
Cevapla
Oğuz
Atilla Hocamla çalışma şansım olmuştu. İnanılmaz donanımlı, çalışkan, gerçek bir akademisyendir. Zaten Pitt. de bunun kıymetini bilmektedir. Her çalışması akılcı ve doğrudur. Ben bu başarıya şaşırmadım, daha büyüğü yoldadır. Tebrik ediyorum. Dipnot: Benzeri kıymette öğretim üyeleri Türkiye'de de mevcuttur ancak gelişmiş ülkelerdeki imkanları ve zihniyeti düşünürsek fersah fersah gerideyiz maalesef.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir