Medimagazin logo

Uyku hastalığı ilacının klinik testlerine başlandı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde uyku hastalığına karşı bir ilacın klinik testlerine başlandı.
Uyku hastalığı ilacının klinik testlerine başlandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CENEVRE-Merkezi Cenevre'de bulunan ''İhmal Edilmiş Hastalıklar İçin İlaç Girişimi (DNDi)'' adlı örgüt, etken maddesi feksinidazol olan ilacın etkinliğinin uyku hastalığının ikinci evresinde bulunan hastalarda denendiğini belirtti.
    

Testlerin başarılı olması durumunda feksinidazol, birinci ve ikinci evresindeki uyku hastalığına karşı ağız yolundan alınan ilk ilaç olacak.
    

Genellikle uyku hastalığı olarak adlandırılan Afrika tripanozomiyazisi, Sahra-altı Afrikası'nda 36 ülkede 60 milyon kişiyi tehdit eden ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalık.
    

Uyku hastalığı, sık görüldüğü ülkelerde önemli ekonomik ve sosyal sorunlara da neden oluyor.
    

İnsana çeçe sineğiyle bulaşan uyku hastalığının etkeni, kinetoplastida sınıfında yer alan tek hücreli iki parazitin alt-türleri.
    

Az klinik belirti göstermesi nedeniyle hastalığın ilk evrede teşhis edilmesi zor oluyor. Hastalık tedavi edilmediğinde ilerliyor. İkinci evrede parazitler beyne geçerek merkezi sinir sistemine yayılıyor. Bu evrede nöbetler, komaya kadar ilerleyebilen ciddi, davranış ve zihinsel bozukluklar görülüyor. Uygun tedavi uygulanmadığı takdirde ikinci evre ölümle sonuçlanıyor.

uyku hastalığı
tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir