Medimagazin logo

Ulusal Kalp Sağlığı Enstitüsü oluşturulmalı

İstanbul Kalp Cerrahisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, kalp sağlığı açısından, kalp sağlığı ile ilgili politikaları ve eylem planlarının tespiti ve denetlenmesi konusunda, yasa ile görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş ''Ulusal Kalp Sağlığı Enstitüsü'' adı altında bir kurumun oluşturulmasının zaruret haline geldiğini bildirdi.
Ulusal Kalp Sağlığı Enstitüsü oluşturulmalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sarıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, özellikle kalp sağlığı ve kolesterol konusunda, son günlerde kamuoyunda büyük tereddütlere ve çok sakıncalı sonuçlara yol açabilecek açıklamalar ve tartışmalar yapıldığını anımsattı. Yapılan tartışmalar ve açıklamaların, bilimsel olmaktan uzak olduğunu, kişisel çıkar, husumet ve rekabetin ön plana çıkarıldığını savunan Sarıoğlu, bu durumun bazı yiyecekler ve bitkisel ilaç ürünlerinin tanıtım ve pazarlanması faaliyetlerinde de görüldüğünü kaydetti.
    

Kalp ve damar hastalıkları ile genel halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu ve benzeri konularda kamuoyunun güven duyacağı, tutum ve davranışlarını ona göre ayarlayacağı kesin bilgilendirmeleri yapacak yasal kurumlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sarıoğlu, şunları kaydetti:
    

''Kalp sağlığı açısından, kalp sağlığı ile ilgili politikaları ve eylem planlarının tespiti ve denetlenmesi konusunda yasa ile görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş 'Ulusal Kalp Sağlığı Enstitüsü' adı altında bir kurumun oluşturulması zaruret haline gelmiştir. Ulusal Kalp Sağlığı Enstitüsünde, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Derneği, Tabipler Odası temsilcileri ve ilaç sanayinden temsilciler yer almalı ve bu kuruluşun özerkliği yasalarla güvence altına alınmalıdır.
   

  Buna benzer bir kurumun, gıda ve ilaç denetimi konusunda da kurulması büyük önem taşıyan diğer bir husustur. Benzeri kurumlar ileri batı ülkelerinde on yıllar önce kurulmuş ve bu görevler konusunda nihai olarak yetkilendirilmişlerdir.''

ulusal
kalp
sağlığı
enstitüsü
oluşturulmalı
Yorum (3)
ky
MÜKEMMEL BİR ÖNERİ Sayın hocamıza teşekkürler. Geç bile kaldık. İnşallah kısa sürede hayata geçer ve kötü kaderimiz değişir.
0
Cevapla
Ahmet Akca
Bence statini koruma ve kolama cemiyeti kurmalı. Kısaltması SKK olmalı. Statine karşı çıkanları tıptan atmalı. Kolesterol fizyopatolojisi kitaplardan çıkarılmalı. Kimse okumamalı. Ben böyle sorunsuz, tartışmasız bir tıp hayal ediyorum. Çok mu?
0
Cevapla
Osman D
Tayyar hocamı bu çabalarından dolayı kutlarım. Ancak ne yazık ki halihazırdaki sistemden dolayı ülkede kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi hizmetleri çok parçalı bir halde. Piyasada birçok özel hastane var, birçoğu yalan olduğunu çok iyi bildiğimiz halde sıfır mortalite ile çalıştıklarını söylüyorlar. Sonuçların ne olduğu belli değil. Özetle sayın hocam, sevk zinciri ve takibin zorunlu olduğu aile hekimliği gelmedikçe bu ortamda siz hiç bir enstitüyü sağlıklı olarak kuramazsınız. Kursanız da doğru düzgün veriye ulaşamazsınız. O nedenle bu ortamda fazla kendinizi yormayınız derim. Saygılarımla.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir