Medimagazin logo

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı'nın ifadesi ortaya çıktı!

Terör propagandası yapmak' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen Şebnem Korur Fincancı'nın ifadesi ortaya çıktı. İfadesinde suçlamaları reddeden Fincancı, ''Söz konusu yayın kuruluşunun PKK silahlı terör örgütüyle irtibatlı ve geçmiş haberlerini, yayınlarını bilmiyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" dedi
Kaynak: DHA
Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı'nın ifadesi ortaya çıktı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, savcılıkta verdiği ifadenin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. "Terör örgütü propagandası" suçundan tutuklanan Fincancı'nın ifadesi ortaya çıktı.

"Kanalın PKK ile bağlantısını bilmiyordum"

TTB Başkanı Fincancı, savcılıkta verdiği ifadesinde, 19 Ekim 2022'de bir konferansa katılmak için Almanya'nın Berlin şehrinde bulunduğunu, tanımadığı bir kişinin canlı bağlantı için kendisine telefonla ulaştığını söyledi. 

Bu kanalın PKK ile bir irtibatını bilmediğini ifade eden Fincancı, "18 Ekim 2022 tarihinde Almanya'da Roza Lüksemburg Vakfının 'Cezaevi ve İnsan Hakları' konulu bir konferansında, o ortamda tanıştığım bir meslektaşım, içinde bulunduğum hekim arkadaşlarıma bir video gösterdi. Bizler bu videoyu izleyip karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk. Benim canlı yayında yaptığım bağlantı öncesinde, video hakkında böyle bilgi sahibi oldum. Bana sormuş olduğunuz incelenen görüntüler kapsamındaki kimyasal, toksik ve zehirli gazlarla ilgili yorum, bir ön değerlendirmedir. 18 Ekim 2022 tarihinde hekimler arasında yapmış olduğumuz video değerlendirmesi ile 19 Ekim 2022 tarihinde canlı bağlantıya çağrılmam arasında bir irtibat yoktur. 

Benim yaptığım bu ön değerlendirmede de herhangi bir kurum ve kuruluşa müracaatımız olmuyor. Uluslararası Cenevre Sözleşmesi'nde bir araştırma yapılması için devletler tarafından başvuru yapılması gerekmektedir. Yine ekranda görünen kulaklık ile yapmış olduğum bağlantıda ben karşıda sadece spikerin yüzünü görmekteydim. Benim haricen bir cep telefonuyla bir görüşmem olmadı. Doğrudan Skype üzerinden bağlandım. Kapatmam suretiyle bağlantım sonlandı. Kalmış olduğum otelin odasında otelin interneti ile bu bağlantıyı sağladım. Benim bundan önce herhangi bir kanalda kimyasal silah kullanımına ilişkin canlı bağlantım olmamıştır" dedi.

Kimyasal silahlar üzerine TTB bünyesinde oluşturulan, Adli Tıp Uzmanları Derneği'nin de aralarında bulunduğu 20 branş derneği tarafından, 'Kimyasal Silahlar Gösteri Kontrol Ajanları' ve 'Kimyasal Gösteri Kontrol Ajanlarıyla Temas Edenlerin Sağlık Sorunlarını Değerlendirme Raporu' isimli 2 ayrı kitabın hazırlanmasında aktif rol aldığını belirten Fincancı, "Soruşturma konusu olayla ilgili olarak kimyasal gazlara ilişkin biber gazı, siyen gazı, siyester ve göz yaşartıcı gazlar nedeniyle yaşanan olaylara ilişkin otopsilere katılmışlığım vardır. Bu olaylara ilişkin örnek almışlığımız da vardır. Yine bu konuda otopsisi önce yapılıp değerlendirme için bize başvurulduğu durumlar da vardır" ifadelerini kullandı.

"Suçlamayı kabul etmiyorum"

Canlı bağlantı için arayan kişiyi tanımadığını da aktaran Fincancı, "Yine söz konusu yayın kuruluşunun PKK silahlı terör örgütüyle irtibatlı ve geçmiş haberlerini, yayınlarını bilmiyorum. Çünkü ben hiç haber izlemeyen, hatta kendi bağlantı yaptığım programları da sonrasında izlemeyen bir insanım. Yakın dönemde TTB görevim ve otopsili pek bir olay olmadığı için aranmamıştım. Ancak Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nda bulunduğum dönemde hak ihlallerinden dolayı daha sık aranıyor ve haber niteliği paylaşımlar ve adli tıp içerikli bilgime danışılıyordu. 

Ben salı gecesi saat 01.00 sularında TTB'ni Merkez Konseyi toplantısı bitiminde ikametgahımda iken o gecenin sabahı 06.00 sularında kolluk birimleri tarafından gözaltına alındım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" dedi. 
 

 

ttb baskani
sebnem korur fincanci
adli tip uzmani
tutuklu
ifade
Yorum (5)
hasan kerbiç
kıvırmaya çalışmış ama görünen pek becerememiş..
40
Cevapla
kenan kerim
fincancı: ''söz konusu yayın kuruluşunun pkk silahlı terör örgütüyle irtibatlı ve geçmiş haberlerini, yayınlarını bilmiyorum. üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" savcı: "tabi efendim!?"
27
Cevapla
Nrş
i̇nsanlar dişi için bile ne uğraş veriyor, bizler insanların hastalığına şifaya vesile olmaya çalışıyoruz,yaşamak için nice hastalıklarla boğuşanlar var.pkk ne yapıyor sağlam gencecik insanları katletmenin binbir yolunu arıyor.bunları destekleyen bilim insanı, insan öylemi?
15
Cevapla
uzman hekim
hanımefendi bu kanalın pkk ile irtibatını bilmiyormuş ! evinde bulunan pkk örgütsel dökümanlarını da zaman geçirmek için canı sıkılınca okuyormuş ! ya evinde bulunan keleş kurşunları eh onlar da hatıra ! babası askermiş ya ! 15 temmuz sabahı mı ?! abd büyükelçiliğinde davetliymiş ! yersen !
7
Cevapla
CERRAH
bi̇ gi̇t yaa..ttb merkez konseyi̇ pkk nin uzantisidir ve derhal kapatilmadir.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir