Medimagazin logo

Türkiye'nin ilk pediatrik onkoloji bölümünü kuran Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar Paris'te anıldı

Türkiye'nin ilk pediatrik onkoloji bölümünü kuran ve çocuk kanserleri konusundaki çalışmaları nedeniyle ödülü bulunan Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar için Uluslararası Pediatrik Onkoloji Toplantısı'nda saygı duruşunda bulunuldu
Türkiye'nin ilk pediatrik onkoloji bölümünü kuran Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar Paris'te anıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESKİŞEHİR - Bu yıl 24 Haziran'da hayatını kaybeden, Türkiye'nin ilk pediatrik onkoloji bölümünü kuran ve çocuk kanserleri konusundaki çalışmaları nedeniyle ödülü bulunan Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar, Uluslararası Pediatrik Onkoloji Derneği tarafından Paris'te anıldı.

Merkezi Fransa'da bulunan Uluslararası Pediatrik Onkoloji Derneği tarafından Paris'te düzenlenen Uluslararası Pediatrik Onkoloji Toplantısı'nda Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar için saygı duruşunda bulunuldu.

Türk bilim kadınları üzerine çeşitli kitaplar yazan ve 2009 yılında Prof. Dr. Ayhan Okçuoğlu Çavdar hakkında bildiri sunmuş olan Doç. Dr. Günseli Naymansoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra aynı üniversitede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kürsüsünde ihtisas yapan Çavdar'ın 1958 yılında Washington Üniversitesi St. Louis Çocuk Hastanesi Klinik Hematoloji-Onkoloji Bölümü'nde yan dal uzmanlığı eğitimi aldığını kaydetti.

Çavdar'ın söz konusu  hastanede Fulbright Bursu ile araştırmacı olarak çalıştığını ifade eden Naymansoy, şöyle konuştu:

"1961 yılında Amerikan Pediatri Akademisi'nde Board Sertifikası sınavını kazanarak ABD'deki diğer önemli pediatrik onkoloji merkezlerinde ve 1969 yılında NATO bursu ile Montreal McGill Üniversitesi Hematoloji-Onkoloji Departmanı'nda misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. 1998 yılında Ankara Üniversitesinde, X. Pediatrik Onkoloji Kongresi, emekli olması nedeniyle, Çavdar onuruna düzenlenmiştir. 1993 yılında Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) kuruluşunda görev alarak seçimle gelen ilk başkanı olmuş, iki dönem yürüttüğü görevi sırasında ülkemizde bilim geleneğinin gelişmesi için çaba göstermiştir. O tarihte Avrupa Bilim Akademilerinde ilk kez başkan olan kadın olmuştur. 2007 yılında kendisine Pasteur Enstitüsü'nde kurulu olan Uluslararası Kanser Tedavi ve Araştırma Kurumu tarafından, kanser alanındaki katkıları ve özellikle çocuk kanserleri disiplinini Türkiye'de kurması nedeniyle uluslararası onkoloji ödüllerinden biri verilmiştir."

Naymansoy, Çavdar'ın dünya çapında öğrenciler yetiştirmiş son derece iyi bir hekim ve bilim insanı olmasının dışında Türk kadınını en iyi şekilde temsil ettiğini sözlerine ekledi.

prof. dr. ayhan okcuoglu cavdar
Yorum (2)
ömer faruk atay
Aydın Türk Kadınını en iyi şekilde temsil eden bu çok büyük Hocamızın vefatına çok üzüldüm.Allah rahmet eylesin.Hocamız, hakkında monografi yazılması ve genç hekimlerce bilinmesi gereken Atatürkçü bir bilim insanı idi.Birçok uzman ve öğretim üyesi yetiştirmişdir.
0
Cevapla
aydin sinal
Hocam olurdu,ciddi,mesleginde uzman (hematoloji),talebeyle ilgili kelimenin tam anlamiyla bir üniversite hocasiydi,ruhu sad olsun. bir hatira;ortepedi stajindaydik,bir gün Ridvan Ege ders anlatirken durdu,stajyer hanim arkadasa "senin rengini soluk gördüm" dedi,kizda"hocam her zaman böyle, anemi var" ridvan hoca"kizim ayhan Cavdar hocaya muayene ol,Türkiyenin en iyi hematologu kendisi,cocuk hastaliklari uzmani ama eriskinlerdede oteriter,nede olsa insanlar her zaman cocukturlar sadece oyuncaklari degisir" demisti,ruhu sad olsun Ridvan hocaninda
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir