Medimagazin logo

'Türkiye'nin hiçbir yerinde kan sıkıntısı yok'

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ramazan ayında oluşan kan stoğu açığına rağmen Türkiye'nin hiçbir yerinde kan sıkıntısı olmadığını vurgulayarak, "Protokol yaptığımız ve bizimle beraber çalışan Türkiye'deki hastanelerin yüzde 95'inin kan ihtiyacını Türk Kızılayı olarak biz temin ediyoruz. Türkiye kan ihtiyacının yüzde 85'ini de şu anda Türk Kızılayı olarak biz sağlıyoruz" dedi.
'Türkiye'nin hiçbir yerinde kan sıkıntısı yok'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde her gün 300 ekibin kan toplamak için sahaya indiğini söyledi. 16 kan merkeziyle 63 kan bağış merkezinde mobil araçların da katıldığı faaliyetlerle kan toplamaya devam ettiklerini aktaran Akar, ramazan ayında azalan kan bağışı açığını kapatmaya çalıştıklarını belirtti.

Ramazan aylarında insanların oruç tuttukları için kan bağışında bulunmaktan imtina ettiklerini anımsatan Akar, "Biz bunu gidermek için iftarla sahur arasında kan toplamak istesek de diğer aylardaki kadar fazla kan toplayamadığımız için kan konusunda bir açık meydana geliyor. Bu açığın giderilmesi için ramazanı takip eden günlerde daha yoğun ve daha kan donasyonu yapılması zarureti söz konusu" dedi.

Akar, vatandaşlara da seslenerek, "Ramazanı geçtiğimiz ve normale döndüğümüz bu günlerde vatandaşlarımızdan daha fazla kan bağışı yaparak ramazanda ortaya çıkan bu açığı, stok seviyesini yükseltmek açısından kan ve kök hücre bağışına katkı vermelerini istirham ediyoruz" ifadesini kullandı.

Kızılay görevlilerince kan toplama faaliyetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Akar, ramazanda yaşanan kan stoğu açığına rağmen Türkiye'de kan sıkıntısı yaşanmadığını belirtti. Akar, "Türkiye'nin hiçbir yerinde şu anda kan sıkıntısı yok. Protokol yaptığımız ve bizimle beraber çalışan Türkiye'deki hastanelerin yüzde 95'inin kan ihtiyacını Türk Kızılayı olarak biz temin ediyoruz. Türkiye kan ihtiyacının yüzde 85'ini de şu anda Türk Kızılayı olarak biz sağlıyoruz" diye konuştu.

- "Güvenli kan temin ediyoruz"

Akar, Türk Kızılayı'nın "güvenli kan" temin ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 85 ini biz karşılıyoruz derken güvenli kandan bahsediyorum. Gönüllü donörlerin verdiği güvenli kan. Her türlü tahlillerin, analizlerin, tetkiklerin yapıldığı, son derece güvenli olarak üzerinde yüzlerce uzmanın, doktorun, biyokimya uzmanının işlem yaptığı, çalıştığı kanlardan bahsediyoruz. Eskisi gibi replasman yoluyla bugün sizden alıp yarın başkasına verilen kanlardan bahsetmiyoruz. Gönüllü donörlerin verdiği güvenli kanlardan bahsediyoruz."

kızılay
kan stoğu
Yorum (1)
bulut
bu kadar kansız nereden peki?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir