Medimagazin logo

Türkiye'de bir ilk

42 yaşındaki Neşe Turaçlar Delibalta, çapraz böbrek nakli ile hem eşinin hem de hiç tanımadığı bir kadının hayatını kurtardı. Nakilde, vajinadan yapılan ve Türkiye'de ilk kez uygulanan NOTES yöntemi kullanıldı
Kaynak: POSTA
 Türkiye'de bir ilk
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adana’da yaşayan gazeteci Neşe Turaçlar Delibalta, 18 yıllık eşi Sefa Delibalta’nın böbrek nakline ihtiyaç duyması üzerine böbreğini bağışlamak istediğini söyledi. Neşe Turaçlar Delibalta’nın doku örneği tutuyordu ve eşine böbreğini vermesinde hiçbir problem yoktu. İşte bu noktada doktorlar Neşe Turaçlar Delibalta’ya NOTES yöntemiyle vajinadan çapraz böbrek naklini önerdiler.

Delibalta’ya doğal boşluklardan girilerek hastanın ameliyat edildiği NOTES yönteminin uygulanması sayesinde vücudunda hiçbir kesi izi olmayacağı da belirtildi. Delibalta’da hiç tereddüt etmeden doktorların teklifini kabul edince, hem hayat arkadaşı Sefa Delibalta’nın hem de hiç tanımadığı Sebahat Akdeniz’in hayatını kurtarmış oldu. Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ve ekibinin NOTES yöntemiyle uyguladıkları böbrek naklinin ardından vücudunda kesi olmadığı için aynı gün ayağa kalkan Neşe Turaçlar Delibalta, “Biz eşimle 18 yıldır hayatımızı paylaşıyoruz, böbreğimi de paylaşmış olmam çok doğal. Ancak bu arada bir kadının hayatını da kurtulabileceğimi öğrenince, hiç tereddüt etmedim ve çapraz nakli kabul ettim. Sadece bir değil, iki kişinin hayatı kurtulunca mutluluğum daha da arttı” dedi.

ÇAPRAZ NAKİL NEDİR?

Prof. Dr. Alihan Gürkan, Delibalta çiftinin kabul ettiği çapraz nakil hakkında şunları söyledi: “Bazı böbrek hastalarında kendileri için gerekli böbreği verecek kişi olmasına rağmen doku ve kan uyuşmalığı nedeniyle, bağışlanan böbrek hastaya takılamıyor. Bu durumda, yine vericisi olan bir başka çiftin böbreğiyle, adeta değiş tokuş yapılarak uyumlu olan böbrek kullanılabiliyor. Yani çiftler birbirlerine böbrek bağışlamış oluyor. Bu operasyon gerçekleşmeden önce mutlaka etik kurulun izni de alınıyor. Neşe Turaçlar Delibalta’nın bağışladığı organ, hem kendi eşine hem de vericisi uyumsuz olan diğer çiftin eşine verebilecek şekilde uyumluydu. Neşe Turaçlar Delibalta doğrudan eşine böbrek verebilecek iken, tam bir insanlık örneği gösterip çapraz nakli kabul edince bir kişinin daha hayatını kurtararak tam bir insanlık örneği gösterdi.”

“HAYATIMI EŞİME BORÇLUYUM”

47 yaşındaki Sefa Delibalta, aniden başlayan iştahsızlık ve yorgunluk nedeniyle 1 ayda 18 kilo verince, daha fazla zaman kaybetmeden bir doktora başvurdu. Yapılan tetkiklerin ardından ‘böbrek yetmezliği’ teşhisi kondu ve Sefa Delibalta’nın haftanın 3 günü diyalize girmesi gerektiği söylendi. İşte bu süreçten sonra oldukça zorlu bir süreç başladı, çünkü Delibalta diyalize girdikten sonra yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle yataktan kalkmakta güçlük çekiyor, zaman zaman da acil serviste tedavi görmek zorunda kalıyordu. Delibalta çifti bu yüzden işyerlerini de kapatmak zorunda kalmışlardı. Tek çözüm böbrek nakliydi.

Neşe Turaçlar Delibalta eşinin sağlığına kavuşabilmesi için böbreğini bağışlamak istediğini söyledi. Yapılan tetkiklerin ardından doktorlardan müjdeli haber geldi; doku ile kan örneği tutuyordu ve Neşe Turaçlar Delibalta böbreğini bağışlayabilirdi. Ancak bu noktada doktorlar Delibalta’ya NOTES yöntemiyle çapraz nakil önerdiler. Neşe Turaçlar Delibalta teklifi kabul edince sadece eşinin değil, aynı zamanda hiç tanımadığı Sebahat Akdeniz’in de hayatını kurtardı. Operasyonun ardından sağlığına tekrar kavuşan Sefa Delibalta, “Ailemin, kardeşlerimin yapmadığını bana eşim yaptı. Tedavi sürecinde büyük bir destek verdiği gibi aynı zamanda böbreğini paylaşmaktan da hiç çekinmedi. Hayatımı ona borçluyum” dedi.

“TEK HAYALİM ÇOCUĞUMLA DOYASIYA İLGİLENMEK“

Prof. Dr. Alihan Gürkan ve ekibinin NOTES yöntemiyle uyguladığı operasyonun ardından tekrar eski sağlığına kavuşan 37 yaşındaki Sebahat Akdeniz, 2010 yılından itibaren diyalize girdiği ve bu süreçte 5 yaşındaki çocuğuyla yeterince ilgilenemediği için büyük güçlük çektiğini belirterek şunları söyledi: “Yaşadığım sağlık sorunlarım nedeniyle çocuğuma eşim ve ailem bakıyordu. Beni yıkan çektiğim sağlık sorunları değil, çocuğumla istediğim gibi ilgilenememek olmuştu. Artık kendimi çok iyi hissediyorum. Tek isteğim bir an önce Kayseri’ye dönerek oğlumla doyasıya ilgilenmek.”

“VAJİNAL YOLLA BÖBREK ÇIKARMAYI İLK KEZ UYGULADIK"

Prof. Dr. Alihan Gürkan, “Biz her nakilde olduğu gibi amaçları sadece sevdiğini sağlığına kavuşturmaya çalışan vericileri ön planda tutuyoruz. Dolayısıyla bu nakilde tıbbın ulaştığı en son noktadaki operasyonu, yani vajinadan böbrek çıkarma işlemini uyguladık. Dünya üzerinde yeni yöntemlerden biri olan NOTES’ı geçtiğimiz aylarda ülkemizde ilk biz uygulamıştık. Çapraz nakli de yine aynı yöntemle gerçekleştirdik2 diye konuştu.

türkiye'de
bir
ilk
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir