Medimagazin logo

Türkiye'de 150 bin romatoid artritli var

Türkiye'de yaklaşık 150 bin romatoid artritli, 200 bin kadar da ankilozan spondilitli hasta bulunuyor.
Türkiye'de 150 bin romatoid artritli var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Ramatoloji Derneği, Artrit ile Yaşam Derneği ve Romaturka Derneği tarafından 12 Ekim Dünya Artrit Günü dolayısıyla, artrit hastalarının da katılımıyla Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Kültür Merkezi'nde etkinlik düzenledi.

Etkinlikte, romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının yaşadığı zorluklar vurgulandı ve hastaları doğru bilgilendirmek için hayata geçirilen projeler tanıtıldı.

Dünya Artrit Günü kapsamında bu yıl "Daha iyi yaşa, daha sağlıklı yaşlan" sloganıyla çeşitli illerde toplantılar düzenlendiği ifade edildi.

HÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Ertenli, "Türkiye'de yaklaşık 150 bin romatoid artritli, 200 bin kadar da ankilozan spondilitli hasta bulunduğunu" söyledi. Hastalığa tanı konulabilmesi için gereken tahlil ve tetkiklerden bahseden Ertenli, hastaların özellikle "ilaca ulaşmada sıkıntı yaşadığını, hatta kimi zaman bu sorunun ciddi boyutlara ulaştığını" öne sürdü. Hastalığın tedavisinde erken tanı ve doğru tedavinin önem taşıdığını vurgulayan Ertenli, erken tanı almayan ve doğru tedavi uygulanmayan hastalarda kalıcı sakatlıklar görülebildiğine dikkati çekti.

Ertenli, artrit hastalığının iç organlarda tutulum yapabildiğini belirterek, karaciğer, kalp gibi çeşitli organlarda da hastalığa bağlı sorunlarla karşılaşılabildiğini bildirdi.

Türk Romatoloji Derneği Doç. Dr. Ömer Karadağ da derneğin hastalara yönelik faaliyetlerini aktardı. Karadağ, hastalara referans kaynağı olmak, hekime erişimi kolaylaştırmak ve hastalıklar hakkında her türlü bilgiyi sunmak üzere hayata geçirilen Romatizma TV, Romatizma ve Yaşam Dergisi ile hasta bilgilendirme broşürlerinin içeriği hakkında bilgiler verdi.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde oldukça etkili ilaçlar bulunduğunu dile getiren Karadağ, "Hastalıkların erken teşhis edilmesi ve uygun tedavilerle romatizmal hastalıklardan sakatlık gelişimi büyük oranda önlenebilmektedir" dedi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan hastaların soruları yanıtlandı.
 

türkiye'de
150
bin
romatoid
artritli
var
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir