Medimagazin logo

Türkiye, sağlık turizmindeki artışla Avrupa'nın ikinci favori tatil destinasyonu olarak Fransa'yı geçmeye hazırlanıyor

Türkiye, İspanya'nın ardından Avrupa'nın en çok rağbet gören ikinci tatil destinasyonu olarak Fransa'yı geride bırakmanın eşiğinde. Popülaritedeki bu artış kısmen hızla büyüyen ancak tartışmalı olan sağlık turizmi sektörüne bağlanıyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Türkiye, sağlık turizmindeki artışla Avrupa'nın ikinci favori tatil destinasyonu olarak Fransa'yı geçmeye hazırlanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Çarpıcı bir gelişme olarak Türkiye, 2022 yılında 44,6 milyon ziyaretçi ile salgın öncesi seviyelere kıyasla turist varışlarında %70'lik bir artışa tanık oldu. Turizm analistleri WTM ve Tourism Economics tarafından bildirildiği üzere, bu rakamın 2023 yılına kadar 50 milyona ulaşması öngörülüyor.

Daily Mail'de yer alan habere göre, Türkiye'nin Pitoresk sahilleri her zaman turist çekmiş olsa da, gelişen sağlık turizmi bu artışta önemli bir rol oynuyor. Sadece 2022 yılında Türkiye 1,2 milyon medikal turiste ev sahipliği yaptı ve 2023'ün ilk yarısında 746.290'ın üzerinde turist geldi. Popüler tedaviler arasında saç ekimi, kozmetik diş hekimliği -özellikle de çok tartışılan 'Türkiye dişleri'-lazer göz düzeltme ve kilo verme ameliyatları yer alıyor.

Milyonları kendine çekiyor

Türk Dişhekimleri Birliği, yılda yaklaşık 250 bin uluslararası hastanın kozmetik diş hekimliği için ziyaret ettiğini açıklıyor. Ancak İngiliz diş hekimliği uzmanları, ciddi risklere ve potansiyel düzeltici prosedürlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek 'Türkiye dişi' trendiyle ilgili artan endişelerini dile getiriyor.

Saç ektirmek isteyenlerin gözdesi olan İstanbul, lokal anestezi altında saçların başın arka kısmından daha ince bölgelere taşındığı gelişmiş foliküler ünite ekstraksiyonu ameliyatlarıyla milyonları kendine çekiyor.

ABTA, en çok ziyaret edilen sekizinci destinasyon olan Türkiye'nin İngiliz gezginler arasında giderek artan cazibesine dikkat çekiyor. Ancak, Dışişleri Bakanlığı'nın Ocak 2019'dan bu yana Türkiye'deki tıbbi prosedürlerin ardından 25'ten fazla İngiliz'in hayatını kaybettiğine dair endişe verici raporu ve kilo verme tedavileriyle ilgili botulizm salgınları, bu gelişen sektöre gölge düşürüyor.

Türkiye, Avrupa'nın tatil merkezleri arasında yükselmeye devam ederken, turizm ve sağlık turizmindeki başarısının sağlık ve güvenlik endişeleriyle iç içe geçmiş ikili anlatısı, potansiyel ziyaretçiler için karmaşık bir tablo ortaya koyuyor.

saglik turizmi
fransa
turkiye
Yorum (1)
ali özkurt
e paramız bu kadar değerli olursa destinasyon oluruz tabi ki
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir