Medimagazin logo

Türkiye, robotik cerrahiyi Avrupa'ya öğretiyor

Türkiye'de kamu ve özel hastanelerinde robotik cerrahi ile pek çok alanda başarılı ameliyatlar yapan cerrahlar, bu deneyimlerini hem çevre hem de Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına öğretiyor.
Türkiye, robotik cerrahiyi Avrupa'ya öğretiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi Üroloji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Ali Rıza Kural, yaptığı yazılı açıklamada, İspanya'dan gelen 80 ürolog için "Prostat kanserinde ve kadınların korkulu rüyası idrar kaçırma ile ilgili son gelişmeler" başlıklı bir seminer düzenlendiğini belirtti.

Kural, 3 yıldır İspanya'dan 1 günlük eğitim seminerleri talep edildiğini ve önceki yıl, ilki yapılan söz konusu toplantıda robotik cerrahi ile prostat kanseri tedavisi ve idrar kaçırma ameliyatları konusunda teorik bilgiler verildiğini kaydederek, şunları anlattı:

"Canlı ameliyatlar yapıldı. Prostat kanseri ve idrar kaçırma dünyada ve Türkiye'de pek çok kişinin sorunu. Bu nedenle bu hastalıklarda en son cerrahi tekniklerin uygulanması hastalar için çok önemli. Artık Amerika'da prostat kanseri ameliyatlarının neredeyse tamamı robotik cerrahi ile yapılıyor. Küçük kesilerle yapıldığı, hastaya kan verilmediği ve çok erken normal yaşama dönüldüğü için hastaya avantajları bir hayli fazla."

Eğitim toplantısının Türkiye'de yapılmasının gurur verici olduğunu ifade eden Kural, Türkiye'nin robotik cerrahideki deneyiminin Avrupa'da ve tüm dünyada bilindiğini belirtti.

Kural, Türkiye'de "Da Vinci" robotuyla yapılan bin 300 ameliyattan bin 100'ünün prostat kanseri, 200'ünün diğer üroloji ameliyatları olduğunu kaydetti.

Türkiye'de tıp hizmetinin ve eğitiminin çıtasının giderek yükseldiğini vurgulayan Kural, "Civar ülkelere de hizmet vermeye başladık. Türkiye'de birçok merkez, özel veya kamu, tıp hizmetindeki kaliteyi inanılmaz artırdı. Bu, hem yurt dışından hasta gelmesi hem de eğitim toplantıları için yoğun talep yaratıyor" ifadelerini kullandı.

türkiye
robotik
cerrahiyi
avrupa'ya
öğretiyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir