Medimagazin logo

'Türkiye kanser kontrolünde en tecrübeli ülkelerden'

Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanı Gültekin: Ülkemiz, kanser kontrolünde dünya genelinde en tecrübeli ülkeler arasındadır.
'Türkiye kanser kontrolünde en tecrübeli ülkelerden'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Dünyada kanser kontrol programı bulunan 40 ülkeden biri olan Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Yönetim Kurulu'nda görev alarak ve Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu Başkanlığını yürüterek, doğu ile batı ülkeleri arasında köprü görevi üstleniyor.

Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi Başkanı Murat Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yayımlanan dünya kanser istatistiklerine göre, ölüm nedenleri arasında kanserin ilk sırada yer aldığını belirterek, dünyada toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası geliştiğini ve 8,2 milyon kişinin kansere bağlı yaşamını yitirdiğini söyledi.

Gültekin, kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde 2030 yılına gelindiğinde, yıllık 22 milyon kişiye kanser tanısı konulacağının öngörüldüğünü ifade ederek, "2008 verilerine göre, yeni vakalarda yüzde 75 artış olması beklenmektedir" dedi.

Gelecek yıllarda gelişecek kanser olgularının önemli bir kısmının az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkacağının tahmin edildiğine dikkati çeken Gültekin, kanserle mücadelede etkin bir "Ulusal Kontrol Programı"nın uygulanmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Gültekin, "Günümüzde Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin dahi sadece 25'inin kanser kontrol programı mevcuttur. Oysa ülkemiz, 2008 yılından bu yana kanser kontrol programı yürüten, dünyadaki 40 ülkeden birisi olarak kanser kontrolünde dünya genelinde en tecrübeli ülkeler arasındadır" diye konuştu.

- Türkiye, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Yönetim Kurulu'nda

Kanserlerin en az üçte birinin önlenebilir, bir diğer üçte birinin ise taramalar ile erken teşhis edilerek tedavi edilebilen kanserler olduğunu anlatan Gültekin, Türkiye'nin kanser kontrolünde de doğu ile batı arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ve önemli görevler üstlendiğini vurguladı.

Türkiye'nin 2015 yılı itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı ve Avrupa Birliği Kanser Yönetim Kurulu'nda yer aldığını belirten Gültekin, Türkiye'nin Karadeniz Ülkeleri Meme Serviks Kanseri Önleme Erken Teşhis Koalisyonu ile Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu Başkanlığını yürüttüğü bilgisini de paylaştı.

Gültekin, konuşmasında şunları kaydetti:

"Bunun yanı sıra yine 2015 yılı itibarıyla ile Avrupa Jinekolog Onkologlar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevi de daire başkanlığımızca yürütülecektir. Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Ajansı'nın çok sayıda toplantısına ev sahipliği yapan ülkemizde, 2016 yılında Avrupa Jinekolojik Onkoloji Topluluğu'nun sempozyumu da gerçekleşecektir.

Bunlara ilaveten aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Endonezya, Cibuti, Burkina Faso gibi ülkelerin de bulunduğu 57 İslam ülkesi kanser yöneticilerine ve kanser daire başkanlarına ekim ayında ev sahipliği yapılarak, Ulusal Kanser Kontrol Programımızın teknik detayları, daire başkanlığımız, bu konuda ülkemizin ileri gelen akademisyenleri ve ulusal danışma kurulu üyeleriyle birlikte anlatılacak. Daha sonra da İstanbul'da İslam ülkelerinin sağlık bakanlarına başta kanser olmak üzere, çeşitli sağlık uygulamaları hakkında bilgilendirme yapılacak."

sağlık bakanlığı kanser dairesi
murat gültekin
kanser tarama
kanser kontrolü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir