Medimagazin logo

Türk insanı AB projesiyle daha sağlıklı yaşlanacak

Avrupa Birliği (AB), insanların daha sağlıklı, aktif ve saygın bir şekilde yaşlanmalarına imkan sağlayacak projelerin geliştirilmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda teklif çağrısında bulunan AB, desteklenmeye değer görülen projelere 100 bin euro ile 500 bin euro arasında değişen rakamlarda yardımda bulunacak. Türk insanı bu projelerle birlikte AB desteğiyle daha sağlıklı ve sosyal bir şekilde yaşlanmış olacak.
Türk insanı AB projesiyle daha sağlıklı yaşlanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SİVAS-Avrupa Komisyonu tarafından PROGRESS programı kapsamında ‘Sağlıklı, Aktif ve Saygın Yaşlanmayı Destekleyici ve Sosyal Hizmetler, Sağlık Hizmetleri ve Uzun Dönemli Bakım Hizmetlerinin ve Faydalarının Etkinlik ve Verimliliğinin Artırılmasına Yönelik Yenilikçi Politikalar’ teklif çağrısı duyuruya çıktı.


    Teklif çağrısı, sağlıklı ve aktif yaşlanma yoluyla orta yaşlı kimseler için sağlık ve uzun dönemli bakım koşullarının sürdürülebilirlik ve kalitesinin geliştirilmesini amaçlıyor. Çağrı, Avrupa Birliği'nde sosyal koruma ve sosyal içerme konularındaki açık metot kapsamındaki hedeflerin yakalanmasında üye ülkelere yardım etmeyi hedefliyor. Bu çağrının hedefleri arasında PROGRESS’e üye ülkelerde sağlıklı, aktif ve saygın yaşlanma için daha faydalı projeler tasarlanabilmesine dönük olarak mali yardım temin etmek yer alıyor.


    Başvuru sahiplerinin öncelikle tüzel kişilik olması isteniyor. Bununla birlikte mali tüzükte listelenen şartlarda olmadıklarını belgelendirmeleri gerekiyor.


    Tekliflerin doğrudan başvurabilecek yetkin bir bakanlık veya bakanlıkça bu çağrı altında proje hazırlamakla görevlendirilmiş bölgesel veya yerel kurumlar, sosyal güvenlik kurumları veya hükümet ajansları gibi kamu kurumlarınca iletilmesi gerekiyor. Çağrı için tahsis edilen toplam tutar ise 2 milyon euro olarak belirlendi. Her projeye 100 bin euro ile 500 bin euro arasındaki tutarlarda destek sağlanacak. Projelere tahsis edilecek AB mali yardımları proje faaliyetleri toplam uygun maliyetlerinin en fazla yüzde 80'i kadar olacak.


    Tekliflerin, elektronik ortamda ayrıca basılı şekilde, 26 Eylül 2011 Pazartesi günü Avrupa Komisyonu'na ulaştırılması isteniyor.

türk
insanı
ab
projesiyle
daha
sağlıklı
yaşlanacak
Yorum (1)
neco
yaa ben AB nin hiçbirşeyini istemiyorum. ne zaman size faydaslı diye birşey yapsalar altından mutlaka bir çapanoğlu çıkıyor. bırak kardeşim ben Türküm. hızlı yaşayıp genç ölmek istiyorum. AB ne olur bana bir bardak dahi su verme ben daha uzun yaşarım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir