Medimagazin logo

Türk hacılarda korona virüsüne rastlanmadı

Sağlık Bakanlığı Suudi Arabistan kaynaklı korona virüsünün Türkiye'ye sıçramaması için hacıları yakın takibe aldı.
Türk hacılarda korona virüsüne rastlanmadı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Suudi Arabistan kaynaklı korona virüsünün Türkiye'ye sıçramaması için hacıları yakın takibe alan Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar şüpheli vakaya rastlanmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada ilk olarak Arabistan Yarımadası'nda görülen ve Suudi Arabistan'da ölümlere yol açan korona virüsünün Türk hacılara bulaşmaması için önlemler aldıklarını anımsattı.

Hacıların, Suudi Arabistan'da bulundukları süre içinde bu ülkede görev yapan sağlık ekiplerinin kontrolü altında olduğunu anlatan Torunoğlu, Türkiye'ye dönenlerin de aile hekimleri aracılığıyla izlendiğini söyledi. Torunoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hacılarımızı Türkiye'ye döndükten sonra 2 hafta süreyle takip ediyoruz. Suudi Arabistan'dan dönen hacılarımızın kimlik numaralarını aile hekimlerine bildirdik. 15 gün süreyle herhangi bir belirtiye karşı aile hekimlerimiz duyarlı olacak. Suudi Arabistan'daki Türk hacılar arasında vaka görülmedi. Dönüşler az da olsa devam etse de şimdiye kadar şüpheli vaka ortaya çıkmadı."

Virüsün insandan insana kolay bulaşmadığı için büyük bir endişe içinde olmadıklarını ancak yine de tedbiri elden bırakmadıklarını vurgulayan Torunoğlu, başka ülkelerdeki hacılar da da şüpheli vaka bildiriminin yapılmadığını belirtti.

Hastalığın ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum sıkıntısıyla belirti verdiğini anlatan Torunoğlu, "Virüsün ortaya çıktığı 1,5 yıllık süre içinde ülkemizde vaka görülmedi. 160 dolayında şüpheli vakamız oldu ama bunların hiçbirinde virüse rastlanmadı" diye konuştu.

Torunoğlu, Türkiye'deki laboratuvar altyapısının korona virüsünün tespit edilmesi için yeterli olduğunu da vurguladı.

Korona virüsü nedir?

Grip benzeri belirtiler gösteren hastalık, bronşlar ve akciğerler gibi alt solunum yolunu tuttuğu için ağır bir tablo ortaya çıkıyor. Korona virüsü şeker, kalp, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı bulunanlarda daha ağır seyrediyor.

türk
hacılarda
korona
virüsüne
rastlanmadı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir