Medimagazin logo

Türk doktorlar yeni bir sendrom tanımladılar

Medical Park Samsun Hastanesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları, 'Right Sided Arcus Aorta Syndrome' adında yeni bir sendromu tıp literatürüne kabul ettirdiler.
Türk doktorlar yeni bir sendrom tanımladılar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Şevket Özkaya ve arkadaşları tarafından astım benzeri öksürük ve nefes darlığı şikayetleri ile başvuran hastalarda saptadıkları aort damarının sol yerine sağ yerleşimli olduğunda, bunun nefes borusu ile ilişkisini radyolojik ve solunum testleri ile şikayet ve bulgularını ortaya koyup bunun yeni bir sendrom olarak adlandırılması gerektiğini belirttiler ve dünyanın önde gelen tıp dergisinde yayınlatarak tıp dünyasına kattılar.


Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Şevket Özkaya yaptığı açıklamada, "Tüm dünyada 'right sided arcus aorta' anomalisi olan hastaların benzer şikayetlerle başvurduklarını belirten hasta raporları sunulmuştur. Biz yaklaşık 6 yıldır 'right sided arcus aorta' anomalisi olan ve nefes darlığı, öksürük ile başvuran hastalarımızın bulgularını ve şikayetlerini toplayarak dünyanın en geniş hasta serilerini oluşturduk ve dünyanın sayılı tıp dergilerinde bu hasta serilerini yayınlattık. Bu hastaların akciğer fonksiyonları üzerine olan etkilerini radyolojik ve solunum testleri ile ilk kez biz ortaya koyduk ve son gelen hastalarımız ile de bunun bir sendrom olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladık. Bunun bir sendrom olarak kabul edilip yayınlanması, bundan sonraki böyle hastaların tanı ve takibinde yardımcı olacağını düşünüyoruz" dedi.

türk
doktorlar
yeni
bir
sendrom
tanımladılar
Yorum (2)
murat
right sided arcus aorta çok sık görülen bir durum ama buna sendrom eklenmiş yanı çok değişen bir şey yok sadece reklam literatüre katkısı yok keşke yeni bir şey bulsalardı da (Behçet sendromu gibi) bizde alkışlasaydık..... Daha yeni şeylere ihtiyacımız var.
0
Cevapla
Adnan Özpek
Değerli meslektaşlarımı tebrik ederim. Tıp bilimine katkılarının artarak devamını dilerim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir