Medimagazin logo

Türk doktorlar, Libyalıların yaralarını sarıyor

Libya’dan Ankara Feribotu'yla dün (5 Nisan) İzmir’e getirilen 18'i ağır 321 yaralının, şehirdeki çeşitli hastanelerde tedavisi sürüyor.
Türk doktorlar, Libyalıların yaralarını sarıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk doktorlara emanet edilmelerinin mutluluğunu yaşayan Libyalılara, diğer hastalar gibi azami özen gösteriliyor. Misrata ve Bingazi limanlarından alınarak Türkiye’ye getirilen yaralılar, dün Urla, Seferihisar ve Çeşme devlet hastaneleri başta olmak üzere çeşitli sağlık kurumlarına sevk edilmişti.

Bunlardan 66’sı, Urla Devlet Hastanesi'ndeki Türk hastalarla biraraya geldi. Türk vatandaşlarına gösterilen ilginin aynısının kendilerine de gösterilmesinin mutluluğunu yaşayan Libyalılardan bazıları, hastanenin pencerelerinden bayraklarını salladı, zafer işareti yaparak sevinçlerini paylaştı. Uzun bir aradan sonra savaş tehdidi olmadan bi gün geçirmelerine sevinirken Türkiye’nin insani yardımlarına da şükran duyduklarını dile getirdi.

Yaralılardan Mekki Ahmet Abdullah, “Biz gezmek değil, tedavi için buraya geldik. Hemen döneceğiz, orada arkadaşlarımız ölüyor, yaralanıyor. Aklımız orada.” dedi. Kaddafi’ye yönelik silahlı saldırıda yaralandığını dile getiren Abdullah, “Kaddafi’nin adamları tarafından vurulup yaralandım. Kaddafi, ülkeye Kolombiya ve Cezayir’den paralı askerler getirdi. Gemi geldiğini duyunca çok sevindim ve hemen bindim.” şeklinde konuştu. Yusuf Adem İsmari de, “Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Türk halkına ve doktorlarına minnettarız.” dedi.

Yaralıların durumuyla ilgili bilgi veren Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kırlangıç, şunları kaydetti: “Hastanemiz, 124 yatak kapasiteli. Gemideki tahliyelerin ardından 74 yaralı buraya getirildi. Sekizi sevk edilirken 66’sı tedaviye alındı. Çoğunluğunu ateşli silah ve şarapnel yaralanmaları oluşturuyor. Biri kadın üç kişi, bacağı kesik olarak getirildi. Bir kısmı ameliyat edildi, hepsinin de kan tahlilleri yapıldı. Tedavilerinin ardından taburcu olacaklar için İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bilgi verilecek.”

İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Özkan da Urla Devlet Hastanesi’ne gelerek yaralıları ziyaret etti ve sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

türk
doktorlar
libyalıların
yaralarını
sarıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir