Medimagazin logo

Türk bilim kadını hayat veren çip yaptı

Türk bilim kadını Yrd. Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız, geliştirdiği proje ile L'Oreal - UNESCO ödülünü almaya hak kazandı.
Kaynak: SABAH - GÜL KİREKLO
 Türk bilim kadını hayat veren çip yaptı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Okan Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Ahu Arslan Yıldız'ın (34) projesine göre; gelecekte insan vücuduna yerleştirilen çiple bir doktor hastasının her türlü bulgusuna ulaşabilecek. Yıldız, umut veren projesini Harvard Üniversitesi'nde tamamlayacak.

BİR DAMLA KAN YETECEK
L'Oreal -UNESCO ödülleri her yıl bilimsel ilerlemeye yaptıkları katkılardan dolayı Afrika, Arap ülkeleri, Asya- Pasifik, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'dan olmak üzere 5 bilim kadınına veriliyor. Ayrıca 15 bilim kadınına burs sağlanıyor. İşte bu bursu kazanan Ahu Arslan Yıldız, geçen hafta Paris'te UNESCO Genel Merkezi'nde törenle ödülünü aldı.

 

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olan Yıldız, ODTÜ'de kimya masterı yaptı. Malzeme bilimi ve biyokimya alanında Singapur ve Almanya'da doktora çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık 8 yıldır yapay hücre zarı geliştirme üzerine çalıştığını ve bu teziyle UNESCO'ya başvuruda bulunduğunu belirten Yıldız, yöntemi şöyle anlattı: "Vücudunuzda bir çip olacak ve bir damla kan ile tüm tanılara ulaşabilecek, tahlilleri yapacak. Ve bilgiler akıllı çip aracılığıyla doktora ulaşacak. Bu sistem dünyanın uzak, hastane olmayan bölgelerinde yaşayan hastaları ulaşılabilir kılacak.
 

türk
bilim
kadını
hayat
veren
çip
yaptı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir