Medimagazin logo

Tüm memurlara "performans" getiriliyor

657 sayılı devlet memurları yasasını değiştirmek için düğmeye basıldı
Tüm memurlara "performans" getiriliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda yapılacak değişikliklerde bir nokta daha dikkat çekiyor. Yeni değişikliğe göre, memur-işçi ayrımı kaldırılarak, kamu çalışanı unvanı getiriliyor. Yine düzenleme ile çalışanlara daha yüksek maaş ödemesi verilmesinin önü açılıyor.

Yani kamuda görev yapan, memur, sözleşmeli memur, işçi statüsündeki tüm çalışanlar, kamu çalışanı adı altında toplanıyor. Star Gazetesi'ndeki habere göre, yeni düzenlemede, özlük ve sosyal haklarda bir değişiklik yapılmıyor. Uzmanlık sisteminde de değişiklikler öngörülüyor. Buna göre, uzmanlar arasındaki farklılıklar bitiyor. Düzenlemelerde, daha çok çalışan, kamuya daha fazla katkı yapan memura yüksek ücret ödenmesinin yolu açılıyor. Bunun için sicil notu uygulamasının yerine performans değerlendirilmesi getiriliyor. Bu sistemde, memurun performans notu baz alınarak zam ve ücret ayarlaması yapılacak. Bu sistemde, çok çalışan memur fazla ücret alacak. Teşvik de, bu kriterlere göre uygulanacak.

tüm
memurlara
"performans"
getiriliyor
Yorum (11)
ht
Yandaşlar için başmemur ve başmemur yardımcılığı kadroları ayarlanmadan olmaz. Tabii ki diğer halkım insanı memurlar çalışmasına göre ücretlenmeli. Ama siyasetçi yalakaları için önceden pozisyon ayarlanmalı. Allahaşkına, bu kadar başhekim, başhemşire, müdür yardımcılığı kadrosu niçin var ve bu insanlar ne üretirler? Hangi performansları için emsallerine göre daha yüksek ücret alırlar. Bu kadrolar için gereken yeterlilik nedir? Biz bu ülkede yaşıyoruz ve bunların hepsinin göstermelik olduğunu, her iktidarın kendi yandaşlarını (tabii ki bu iktidarın da) kolladığını, zaten şu anki bu özellikli yandaşların bir önceki dönemde ve daha önceki dönemde de hep diğer iktidarların yandaşı olduğunu biliyoruz. Biz dünyada adalet olmadığına ve HESAP GÜNÜ ne inanıyor iman ediyoruz, şu anki iktidarın böyle bir gün inancı olmadığına emin olarak hareket ettiğini gözlüyoruz ve üzülüyoruz.
0
Cevapla
postenflamatuar
Bu performansın ayrıntılarını da görsek iyi olacak. Neye göre çok çalışan? Mesaiye full mu gelen ve geliyor gibi mi yapan, evraklara atılan imza sayısına göre mi? Yapılan işler hekimlerin ki gibi en düşük puanlısından en yükseğe tek tek puanlanıp mı yapılacak? Biraz hayal kuralım. Konu mankeni memurlarımız hakimler olsun. Hakimlerin davayı sonuçlandırma süresi için puan azaltma veyua puan eksiltme, Avr. ins. hakl. mahkemesine giden davalarda suçlu bulunursa tazminat için hakime rücu edilecek mi (mevcut hakde sigortalanmaları devlet tarafından yapıldığı için hakimin malpraktisinin parası bizim vergilerden kesiliyor, bu değiştirilsin mesela ya da tüm memurlara devlet güvencesi getirilsin), Görevinde yetersizlik sonucu (hata veya yanlışlık diyenler de var) bir kişinin 10 gün, 10 ay veya 10 yıl mahkumiyetine yol açanlar 10 yıl hapse girecek mi? Davaların uzaması sonucu maddi ve manevi zarara uğrayanların tazminatını kim ödeyecek ve hakimin performans puanına nasıl yansır? Bu performans sadece sağlık sistemine sınırlı kalacak veya başka mesleklere uygulandığında çok yüzeyel ve çok sınırlı olacak gibi gözüküyor. Hadi hayırlısı
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Vatandaşımız şimdi performansın nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlar.Birbirlerine düşme(düşürülme,birbirine kırdırılma)sırası onlarda.Vatandaşımıza bol performanslı günler dilerim.Her zaman olduğu gibi performansa en büyük katkı idarecilere "yalakalık"tan gelir.
0
Cevapla
gölgelice
Bunlar da yeni endikasyon alanları açmasın! "Bu gün git yarın gel"ler dört beşe katlanmasın!
0
Cevapla
Dr
Doktorun sağlık personelinin çoluk çocuğu yokmuş gibi akşam vardiyasını destekleyen memurlar çoktu. Hatta gece polikliniği isteyenler vardı. Şimdide biraz sağlık dışındaki çalışanlar performans göstersin bakalım. Biz de akşamları resmi dairelerin açık olmasını istiyoruz. Gündüz çalıştığımız için işlerimizi yapamıyoruz. Yok öyle sabah 8 akşam 5 hafta sonu gezme. Hep sağlıkçılar ezildi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir