Medimagazin logo

TTB'den Darwin kınaması

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, TÜBİTAK tarafından çıkarılan Bilim ve Teknik dergisinin Mart sayısından ''Darwin ve Evrim'' konusunun çıkarılmasını kınadı
TTB'den Darwin kınaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (A.A) - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, TÜBİTAK tarafından çıkarılan Bilim ve Teknik dergisinin Mart sayısından ''Darwin ve Evrim'' konusunun çıkarılmasını kınadı.

TTB Merkez Konseyi'nin yazılı açıklamasında, 2009'un, Darwin'in doğumunun 200., yeryüzündeki canlı çeşitliliğini açıklayan ''Türlerin Kökeni'' adlı yapıtının yayımlanışının da 150. yıl dönümü olması dolayısıyla Uluslararası Biyolojik Bilimler Birliği ve UNESCO tarafından dünyada ''Darwin Yılı'' ilan edildiği hatırlatıldı.

Türkiye'de de çoğunluğunu bilim adamlarının oluşturduğu bir oluşumun bu konuda farklı etkinlikler yapmayı planladığı, TTB'nin de bu oluşuma destek verdiği ifade edilen açıklamada, TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik dergisinin Mart sayısında ''Darwin ve Evrim'' konusuna yer verilmesi planlanırken, kapak ve içeriğin değiştirildiği, bu tutumun ''tamı tamına sansür olduğu'' savunuldu.

Söz konusu derginin geçmiş sayılarında pek çok Darwin temalı yazılar yayımlandığı hatırlatılarak, TÜBİTAK'tan bu konuda yapılan açıklamaların ''tutarlı ve tatmin edici olmaktan uzak olduğu'' ileri sürüldü.

Açıklamada şöyle denildi:
''Bilimi kendi politik ve dünya görüşlerine sığdırmaya çalışan zihniyetlere bir kez daha hatırlatmaya çalışırız ki bilim evrensel ve özgürdür. Bilimi dışlayan, görmezden gelen ve inkar eden hiçbir oluşum varlığını sürdüremez. Bizler TTB olarak bu olayı ve tüm bilim düşmanı çevreleri kınıyor ve bu işin sorumlularını istifaya çağırıyoruz.''

ttb&#8217
den
&#8220
darwin&#8221
kınaması
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir