Medimagazin logo

TTB mitinginde açılan pankart "terör örgütü" üyeliği için delil gösterildi

Yasal mitingde yüzleri açık olarak pankart asan iki öğrenciye 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcı yasal mitingde asılan pankartı, Deniz Gezmiş posterini ve Tolstoy’un Savaş ve Barış’ını terör örgütü üyeliğine delil olarak gösterdi
Kaynak: VATAN
TTB mitinginde açılan pankart  "terör örgütü" üyeliği için delil gösterildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Üniversite öğrencileri Özgür Alkan ve Bahadır Söylemez, 4 Mayıs’ta kaldıkları öğrenci yurtları basılarak gözaltına alındı. İki öğrenci özel yetkili savcılık tarafından sorgulandıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Öğrenciler hakkında açılan davanın iddianamesinde savcı Hakan Yüksel, Ankara Üniversitesi öğrencileri Alkan ve Söylemez’in “terör örgütü” üyeliğine şu delilleri gösterdi:

- 13 Mart’ta Türk Tabipleri Birliği tarafından Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen mitingde, üst geçit üzerine 12 Eylül döneminde idam edilen Ethem Coşkun, Seyit Konuk ve Necati Vardar’a ilişkin “İdamlar bizi yıldıramaz - Ethem Çoşkun, Seyit Konuk, Necati Vardar, 13 Mart Savaşçıları yaşıyor, Leninistler savaşıyor” yazılı pankart asmak.

- Kızıldere’de öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için 30 Mart 2011’de “Kızıldere’de düşenler kavgamızda yaşıyor - Devrimci Öğrenci Birliği” yazılı pankart açmak.

- Mart Kültür Sanat ve Düşünce Derneği’ni ‘gidip gelmek’, derneğin kurucusu olmak. İddianamede, iki öğrencinin Deniz Gezmiş anmalarına katılmaları da suç unsuru olarak sayılırken yurttaki odalarında bulunan Tolstoy ’un ‘Savaş ve Barış’ kitabı, Deniz Gezmiş kartpostalları, şu an yasaklı olmayan Mahir Çayan kitapları, Sol Yayınları ’nın yine yasaklı olmayan bazı kitaplarından alınmış fotokopiler, Deniz Gezmiş resimli bir takvim de örgüt üyeliğine delil gösterildi.

İki pankarta 25 yıl

Savcı Yüksel, öğrencilerin yasadışı TKEP-L (Türkiye Komünist Emek Partisi-Leninist) örgütü adına faaliyet gösterdiklerini iddia ederek, TCK’nın 220/6. maddesinin işletilmesini istedi. “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır” şeklindeki maddeye göre 2 öğrenciye 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis isteyen savcı, öğrencilere astıkları her bir pankart için de 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Böylece iki öğrenci için istenen cezanın üst sınırı 25 yılı buldu.

“Kitlesel ölüm”

İki öğrenciye açılan davanın iddianamesinde pankart asmak ve derneğe gidip gelmek fiilleri için öğrencilere terör örgütü üyeliği suçlaması yönelten savcı iddianameye şunları yazdı:

“İnsanlık tarihi kadar geçmişe sahip olan terör, bugün eskiye nazaran daha tehlikeli bir hal almıştır. Zira günümüzde teröristler, sosyal ve ekonomik bakımdan büyük çapta tahribata sebebiyet verebilecek ve hatta toplu ölümleri ve kitlelerin imhasını sonuçlayacak etkide silahlara sahip olabilmektedir. Günümüzde uluslararası bir yapılanmaya sahip olan teröristlerin çeşitli ülkelerde bağlantıları mevcuttur. Değişik ülkelerde lojistiği bulunan teröristler arasında uluslararası düzeyde bir iletişim ağı mevcuttur. Terörist eylemler, ceza kanunlarında tanımlanmış suçları oluşturmaktadır. Ancak bu suçlar gerek işleyişinde görülen saik gerek işleniş tarzı ve mahiyeti itibariyle ‘terör suçu’ olarak nitelendirilmektedir.”

“Katile istenmiyor”

Yaklaşık 7 aydır tutuklu bulunan öğrencilerin davası bugün Ankara özel yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. İki gencin yakınları, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’a 22 yıl, Münevver Karabulut’un katiline 24 yıl ceza verildiği bir hukuk sisteminde müvekkilerinin 2 pankart nedeniyle 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasının skandal olduğunu belirtti.

Bunlar örgüt delili

68 kuşağının efsanevi liderlerinden Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idamı hep tartışma konusu oldu. Gezmiş’in İstanbul’da heykeli dikildi. Aynı kuşağın en önemli liderlerinden Mahir Çayan ise 9 arkadaşıyla birlikte 39 yıl önce Kızıldere’de öldürüldü. İki gençlik liderinin anmasına katılmak birçok davada örgüt üyeliğine delil olarak gösteriliyor. Edebiyat dünyasının en önemli klasik eserlerine imza atan ünlü Rus yazar Tolstoy’un Savaş ve Barış kitabı da savcıya göre yasadışı örgüt üyeliğine delil

ttb'nin
13
mart
mitingi
"terör
örgütü"
üyeliği
için
delil
gösterildi
Yorum (6)
doktorcivanım
sanırım savcı zaman kapsülüyle 1980 darbesinden ışınlanıp geldi,zihin yapısı bunu gösteriyor
0
Cevapla
Can C.
Savcılarımızı iyi eğitemeyen hukuk fakültelerimiz, savcı adayları gençlere klasikleri okuma zevki vermemiş lise edebiyat hocalarımız utansın.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
derler arkadaşlar.örgüt üyesi de derler,terörist de derler,katil de derler.bunlar herşeyi derler.bu nedenle dikkat etmek,dikkatli olmak lazım.
0
Cevapla
özgür leylek
Gerçekten alkışlıyorum... Yazının başlığı ile içeriği arasındaki ilişkiye TTB ve sağlıkçıların 13 mart "Çok ses tek yürek " yürüyüşünü sıkıştırıvermenizi sadece kasıt olarak algılıyorum. Dürüst yayıncılık anlayışı adına, bu yorumu da yayınlamanızı umarım.
0
Cevapla
sidar benli s.
neteküm! 12 eylül darbesini yapanlar bile bunu suç saymazken günümüzde suç sayılması suçun kendisinde değil mevcut DOKTOR DÜŞMANLIĞI ile açıklanabilir ancak.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir