Medimagazin logo

TTB: Açlık grevlerinde kritik günler kapıda

TTB Merkez Konseyi, bugün (22 Ekim 2012) yazılı bir açıklama yaparak, cezaevlerinde 12 Eylül'den bu yana süren açlık grevlerinde, grevciler açısından kritik zamanlara girildiği uyarısında bulundu.
TTB: Açlık grevlerinde kritik günler kapıda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Cezaevlerinde 12 Eylül’den bu yana süren açlık grevleri bugün 41. gününde.  Gün geçtikçe yeni katılımların olduğu grevler en son bilgilere göre ülke çapında 58 cezaevinde 615 kişiye ulaşmış durumda.

Dünya Tabipleri Birliği’nin 1991 tarihli Malta Bildirgesi açlık grevcisini  “zihinsel olarak ehliyetli, açlık grevine kendi iradesiyle karar vermiş, bu nedenle belirli bir zaman için yiyecek ve/veya sıvı almayı reddeden kişi” olarak tanımlar.

Açlık grevi bir intihar biçimi değildir. Bir protesto biçimidir. Kişi kendi iradesi ile bilinçli olarak yiyeceği reddetmektedir. Bir açlık grevi ölümle sonuçlanabilir fakat temel amaç ölüm değildir. Günlük belli miktarlarda su, tuz ve şeker alımını devam ettirme esasına dayanır. Ayrıca açlık grevi sonlandırıldığında kalıcı nörolojik sekellerin görülmemesi içinB1 vitamini içeren preparatların mutlaka alınması gerekir.

41. günü geride bırakırken grevlere ilk başlayan grupta belirgin olmak üzere uzun süreli açlığın olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığına dair duyumlarımız artıyor. Şimdiye kadar yaşanan açlık grevi tecrübelerimizden de biliyoruz ki yaşamsal risklerin başladığı/başlayacağı günlerdeyiz. Hal böyle iken, kimi açlık grevcilerinin B1 vitamini almayı reddettiği, kimi cezaevlerinde ise grevcilerin yalnızlaştırmaya ve tecrite tabii tutulduğu, sağlıklı içme suyu, tuz, şeker ve B1 vitamini verilmediği yönünde haberler alıyoruz.

Geçmişte açlık grevlerinin insan bedenine verdiği zararların –birçoğu basit önlemlerle engellenebilir- kalıcı sakatlıklarla ve ölümlerle sonuçlandığına üzülerek tanıklık ettik. Aynı süreçleri bir daha yaşamak istemiyoruz.

İnsanların yaşam hakkını ve sağlığa erişim hakkını koşulsuz savunan bir mesleğin temsilcileri olarak…

Uyarıyoruz.

Aslolan yaşamdır.

Bir an önce sonlanmasını dilediğimiz bu sürecin can kayıplarına yol açmaması için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Vitamin almayı reddeden açlık grevcileri durumun bedenlerinde yaratacağı geri dönüşü olmayan zararları hakkında bilgilendirilmeli, bu katı tutumdan vazgeçmeleri yönünde çaba gösterilmeli, gerekli tıbbi takip ve muayeneleri hassasiyetle yapılmalıdır. TTB olarak bu konuda görev almaya hazır olduğumuzu geçtiğimiz günlerde kamuoyu ve Adalet Bakanlığı ile paylaşmıştık. (Adalet Bakanlığı’yla görüşme ve oluşturacağımız tıbbi heyetlere cezaevlerini ziyaret izni verilmesi taleplerimize ne yazık ki halen cevap alabilmiş değiliz.)

Yetkilileri bir kez daha ve acil olarak sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Cezaevleri yönetimlerince yalnızlaştırma ve tecrit benzeri uygulamalar asla dayatılmamalı, yaklaşan bayram tatili öncesi ivedi olarak sağlıklı içme suyu, tuz, şeker ve yaşamsal önemi olan B1 vitamini mutlaka temin edilmeli ve grevcilere ulaştırılmalıdır.

Bilinmelidir ki, bu hassas süreçte aksi yaklaşımlar insan yaşamına kasıt anlamına gelecektir.

TTB MERKEZ KONSEYİ

ttb:
açlık
grevlerinde
kritik
günler
kapıda
Yorum (5)
Abdulvahap Karaosmanoğlu
Bir mail attım,tenezzül edip cevap bile vermediler.Bu örgüt tabiplerin çoğunu temsil etmiyor.İkiye ayrılmalı,Tüsiad ve Müsiad gibi.TTB-A ve TTB-B gibi.Ondan sonra ne yapıyorlarsa yapsınlar.
0
Cevapla
dr sefa
bence de ttb bizi temsil etmiyor.
0
Cevapla
gölgelice
Doğru! Doğru terörist okulları haline gelsin, yatakçı girsin, azgın olsun çıksın! TTB de bunlara ha bire omuz çıksın!
0
Cevapla
fatih
Tabip odası acaba ne zaman doktorların meseleleri ile ilgilenecek? Yan dal kontenjanları ile ilgili haberlerle neden ilgilenilmiyor sormak istiyorum. doktora şiddet ile ilgili henüz bir gelişme yok. Bu konular önemsiz herhalde.
0
Cevapla
dr who
keşke ttb gırtlağına kadar siyasete batmamış olarak bu faaliyetlerin içerisinde olsaydı, daha etkili olurdu..sınır tanımayan doktorlar gibi bir saygınlığı olurdu ve bu insanlar da dahil olmak üzere birçok insan bu sayede daha iyi yarar görürdü..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir