Medimagazin logo

Trombozda ölüm riskini azaltmak mümkün

İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu, gerekli çalışmalar yapılarak önlemler alındığı takdirde tromboz hastalığının en kötü ihtimalle devam edeceğini ancak yüzde 10'lardaki ölüm riskinin yüzde 1'lere ineceğini söyledi.
Trombozda ölüm riskini azaltmak mümkün
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya Tromboz Günü kapsamında İstanbul Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen toplantıda, tromboz hastaları bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Kurtoğlu, hastalığın atardamar ve toplardamarlarda oluştuğunu belirterek, toplardamarlarda gelişen hasatalığın ise ölümle sonuçlanabileceğini kaydetti.

Gerekli tedavinin yapılmaması durumunda her 10 kişiden 1'inin yaşamını yitirdiğini, hayatta kalanların ise bacaklarında problemler oluştuğunu anlatan Kurtoğlu, gerekli çalışmalar yapıldığı ve önlemler alındığı takdirde en kötü ihtimalle tromboz hastalığının devam edeceğini ancak yüzde 10'larda olan ölüm riskinin yüzde 1'lere ineceğini bildirdi.

Kurtoğlu, şunları kaydetti:

"Tromboz hastalığında çözüm bulmanın asıl yolu, tedavi etmek değil, bundan korunmaktır. Hareket kısıtlılığı ve bundan dolayı damarlarda kan akımının yavaşlaması neticesinde bu hastalığın en yoğun göründüğü yerler hastanelerdir. Özellikle ameliyat masasında olan hastaların ameliyatları bir saatten fazla sürerse kan damarlarının, toplardamarların dolaşım yavaşlaması yaşamasından dolayı pıhtılar meydana gelir ve bu tehlike, yüzde 50 oranında hissedilir."

tromboz
dünya tromboz günü
prof. dr. mehmet kurtoğlu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir