Medimagazin logo

Trakya Üniversitesinin 'ilk tüp bebeği' dünyaya geldi

Bir yıllık tedavinin ardından bebeğini kucağına alan aile, evlat hasretini gidermenin mutluluğunu yaşıyor
Trakya Üniversitesinin 'ilk tüp bebeği' dünyaya geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

EDİRNE - Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi'nde ilk defa, tedavi gören bir çift tüp bebek sahibi oldu.

Bir yıllık tedavinin ardından Emir bebeği kucağına alan Hatice ve Murat Ayar çifti, evlat hasretini gidermenin mutluluğunu yaşıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Tüp Bebek Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Koray Elter, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüp bebek ünitesinin geçen yıl mayıs ayından bu yana faaliyet gösterdiğini söyledi.

Ünitenin ilk meyvesini verdiğini belirten Elter, "Emir bebek 4 bin 450 gram dünyaya geldi. Uzun süredir çocuk sahibi olamayan bir çifte Trakya'da ilk defa yardımcı olma fırsatını bulduk. Bu merkez Trakya'da da bir ilktir. Trakya'daki ilk ve tek kamu merkezidir. Buraya en yakın kamu merkez İstanbul'da Beylikdüzü'nde ve Bakırköy civarındadır" diye konuştu.

Elter, Hatice Ayar'ın 36 yaşında riskli bir gebe olduğunu ifade etti.

Elter, Bulgaristan ve Yunanistan'dan da tüp bebek için tedaviye gelen hastalar olduğunu, tüp bebek ünitesinin sağlık turizmi açısından da önem taşıdığını vurguladı.

Ayar'ın gebeliğini takip eden Yrd. Doç. Dr. Vedat Uğurel ise hastanın gebe kalmasının ardından 38 hafta 4 gün sonra sezaryen yöntemiyle doğum yaptığını ifade etti.

Uğurel, ilk tüp bebek denemelerinde olumlu sonuca ulaştıklarını, anne ve bebeğin gayet sağlıklı olduğunu dile getirdi.

 

trakya
üniversitesinin
'ilk
tüp
bebeği'
dünyaya
geldi
Yorum (1)
Emin Sedef
Koray hocam başarılarının devamını diliyorum.Bebek sağlıklı ve mutlu olsun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir