Medimagazin logo

Tıpta Denklik Sorunu

Tıpta Denklik sorunu çözülmesi gereken önemli sağlık konularından biri, Türkiye`de. Bu iş, gelişmiş ülkelerde belli objektif standartlara bağlanmış, hatta belki de bizim gibi bazı ülkeler dışındakiler de, kuralları çok daha açık olan bir konu
Tıpta Denklik Sorunu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tıpta Denklik sorunu çözülmesi gereken önemli sağlık konularından biri, Türkiye`de. Bu iş, gelişmiş ülkelerde belli objektif standartlara bağlanmış, hatta belki de bizim gibi bazı ülkeler dışındakiler de, kuralları çok daha açık olan bir konu.

Hangi belgelerin uluslararasında kabul edilip edilmeyeceği, sınav şartları ve board (yönetim kurulu) sınavları hepsi çok bellidir ve nadir olarak karmaşık olanlar da bir otorite tarafından çözülür. Bilinen belli ülkelerde; ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi. Zaten değerlendirmeler bu şekilde yapılır ve bu yüzden birçok başka ülkede de bunların belgeleri otomatik olarak tanınır. Tanımayan ülkelerde bile denkliklerinin ne anlama gelindiği bilinir.

Birçok board sınavı yapan ülkede objektif bir puanlama sistemi olduğu için, böyle kişilerin menfi etkileri minimumda kalıyor. Örneğin İngiltere`deki Royal College sınavlarında, her branş için teorik ve pratik sınav yapılıyor olup pratik sınav belli temel ve klinik bölümlere ayrılır. Her bolüm için iki değerlendirici bulunur ve bazen de bir gözlemci bulunur. Bunların elinde `tick box` sınav kağıtları vardır. Sınava giren kişi, sorulara verdiği yanıtlar ve yaptığı muayene/cerrahi tekniklerindeki performansına göre bu kutucuklara işaret konur. Her bölümde ayrı ayrı değerlendirilen adayın kağıtları toparlanır. Önceden belirlenen standart puanı alan kişi, bu sınavı geçmiş olur alamayan bir daha ki sefere kalır. Hatta bu sınavın bazı bölümleri videoya çekilir, böylece standartların objektif yapılıp yapılmadığı, komisyonlar tarafından değerlendirilebilir.

Kural olarak, aday ve değerlendiricinin ayni yerde çalışmamış olması ve ayni hastaneden olmaması gerekir ki bu objektif değerlendirmeyi etkilemesin.

Dolayısıyla, ülkemize de böyle bir tanıma ve sınav sistemi getirilirse, böyle kişisel etkileşimler ortadan kalkar.

Dr.L.B.

tıpta
denklik
sorunu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir