Medimagazin logo

Tıp Fakültelerinde “zoraki işbirliği"nin iptali istendi

Tıp Fakültelerinde “zoraki işbirliği"nin iptali istendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Türk Tabipleri Birliği, 494 Öğretim Üyesi ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği tarafından açılan davada, 18.2.2011 tarihinde yürürlüğe konulan ‘Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanımı ve İşbirliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in iptali istendi.

 

Yönetmelik; Nüfusu 850.000’nin altında olan illerde üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşları ile birleşmesini zorunlu tutmakta, ortak kullanım ve işbirliği yapmak zorunda olan yerlerin idari ve mali işleyişinde Sağlık Bakanlığını yetkili kılmaktadır. Nüfusu 850.000’inin üzerinde olan illerde ise iş birliğine gitmek isteyen kuruluşlar yönünden işbirliği yapılacak alanlarda uygulamanın nasıl yapılacağını gösteren kuralları içermemektedir.

Dava konusu Yönetmelik tıp fakültelerinde görevli eğitim, araştırma, sağlık hizmeti sunumunda görev alan hekimleri, Sağlık Bakanlığına eğitim araştırma hastanelerinde tıpta uzmanlık eğitimi ve sağlık hizmeti sunumunda görev alan hekimleri, mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası tıp eğitimini olumsuz etkilediğinden iptal davası açılmıştır.

Öğretim üyelerinin dava dilekçesi için...

TTB'nin dava dilekçesi için...

tıp
fakültelerinde
“zoraki
işbirliği"nin
iptali
istendi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir