Medimagazin logo

Tıp dünyası şokta! Bir türlü belirlenemedi!

İzmir’in Tire ilçesinde, tıp tarihinde ender görülen bir olay yaşandı. 65 yaşındaki kalp hastası Şükran Kahraman’ın A olan kan grubunun pozitif veya negatif olduğu üç ayrı kurumda incelenmesine rağmen bir türlü belirlenemedi. Yaşlı kadın, ameliyatından birkaç gün önce tahlil için kendisinden alınan kanla “By pass” operasyonu geçirerek, kendi kanıyla kurtulmuş oldu.
Kaynak: MİLLİYET
Tıp dünyası şokta! Bir türlü belirlenemedi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Tire’nin Ayaklıkırı Mahallesi'nde ikamet eden evli ve 5 çocuk annesi Şükran Kahraman, 20 gün önce aniden fenalaştı. Tire Devlet Hastanesi’ne getirilen Kahraman’ın yapılan muayenesinde, kalp ritminde bozukluk olduğu tespit edildi. Ambulansla, İzmir’de bulunan özel bir kalp hastanesine sevki kararlaştırılan Kahraman’ın, Torbalı ilçesi yakınlarında şikayetleri artınca, ambulans şoförü hastayı tehlikeye atmamak için acil olarak Torbalı Devlet Hastanesi’ne giriş yaptı.

Torbalı’da yapılan müdahalenin ardından tekrar İzmir’deki kalp hastanesine doğru yola çıkan yaşlı kadına damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle burada anjiyo uygulanmasına karar verildi.

Anjiyodan gerekli faydayı sağlayamayan sağlık ekibi, Kahraman’ın by pass ameliyatı olmasına karar verdi. Geçireceği operasyon öncesi kendisinden tahliller için kan alınan yaşlı kadının kan grubu A olarak belirlenmesine rağmen (+) veya (-) olduğu bir türlü anlaşılamadı. Kan örneği önce Kızılay’a, ardından da İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne gönderilmesine rağmen sonuç değişmedi.

Yaşlı kadının doktorları ise ilginç bir yönteme başvurarak, ameliyattan birkaç gün önce Kahraman’dan aldığı kanı, ameliyatı esnasında yine yaşlı kadına verdi. Sonuç ise tam anlamıyla mükemmeldi. Sağlığına kavuşan yaşlı kadın, ameliyatından kısa süre sonra taburcu edilerek, evine gönderildi. Tire’deki evinde dinlenen Kahraman, “Önemli bir ameliyat geçirmeme rağmen hala kan grubumun tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Kendi kanımın hayatımı kurtaracağı kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi” şeklinde konuştu.

kan grubu
ender olay
nadir olay
Yorum (4)
wind
O kanın "tahlil için" değil ototransfüzyon için alındığını bilmemek bir tıp sitesi için ayıp bence.
0
Cevapla
Zafer ÇINAR
Önemli bir haber değil bence. Hastanın Rh D sinin belirlenmesi bu kadar zor değil. "Rh D tanımlama" çalışılarak Rh D factörünün hangi tipe sahip olduğu tespit edilebilir. Bu tanımlama sonrası Rh D farklı kategorilerde ve/veya zayıf D (Du) ise yine hastanın Rh D si negatif kabul edilir. Donörse pozitif kabul edilir. Durum acilse bunada gerek yok hasta Rh D negadif kabul edilir olur biter. Kişi hasta pozisyonundaysa farklı, donör pozisyonundaysa farklı değerlendirilir. Ref: Ulusal Kan ve Kan Ürünleri Rehberi 2011 sayfa:272. Burada yapılan, hocamın da belirtmiş olduğu gibi otolog transfüzyondur. Buda gerektiğinde yapılan bir transfüzyon uygulamasıdır. Biraz daha araştırıp yazalım lütfen... Türkiye bu konuda o kadar da boş değil. Saygılar, Zafer ÇINAR
1
Cevapla
Dr Hakan
Gazete haberi işte, ama başlık "Tıp Dünyası Şokta" gibi abartılı olunca bu halk arasına yanlış anlamaya da yol açıcak, herkes şimdi hastanelere koşup kan grubu baktırır. Milletçe böyle antin kuntin işlere pek meraklıyızdır zaten...
0
Cevapla
m.k
Saçma bir haber olmuş,ŞOKTA olan bu haberi haber niteliği varmış gibi YAYINLAYANLARDA
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir