Medimagazin logo
Tıbbi malzemeler çocukları yaralıyor
Her yıl on binlerce çocuk tıbbi malzemelerdeki sorunlardan dolayı oluşan yaralanmalara bağlı olarak acil servise başvuruyor
Kaynak: Zaman Online -
Tıbbi malzemeler çocukları yaralıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bu problemlerin dörtte birini, kontak lens kullananlarda görülen enfeksiyonlar ve göz aşınmaları oluşturuyor. Lensleri uzun süre temizlemeden takmanın bu tür problemlere yol açabileceği belirtildi.

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nde görevli araştırmacıların belirlediği diğer yaygın problemler arasında enjeksiyon yaparken iğnenin cilt altında kırılması nedeniyle oluşan yaralar, kulağında tüp bulunan küçük çocuklarda oluşan enfeksiyonlar bulunuyor. Ayrıca cihazların yanlış kullanılması ya da bozulması durumunda da çeşitli yaralanmalar oluştuğu kaydedildi.

 

Araştırmacılar, en ciddi problemlerin ise hidrosefalus (beyinde su toplanması) hastası çocuklar için kullanılan beyin şantı, evde kemoterapi gören kanser hastaları için kullanılan göğüs kataterleri ve şeker hastaları için kullanılan insülin pompaları gibi cihazlar nedeniyle oluşan enfeksiyonlar ile bunların aşırı dozda kullanımının yol açtığı sorunlar olduğunu söylediler.

 

Acil servislerin kayıtlarını inceleyen araştırmacılar, 2005 ve 2005 yılları arasında 144,799 tıbbi malzemelere bağlı komplikasyon vakası bulunduğunu belirttiler. Bu iki yıllık dönemde, neredeyse 34 bin problemin kontak lenslerle bağlantılı olduğu açıklandı.

tıbbi alet
çocuk yaralanma
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300