Medimagazin logo

Terör bölgesinde sağlık hizmetlerine düzenleme

Terör bölgesinde sağlık hizmetlerinin aksamaması için yeni bir uygulamaya geçiliyor. Cizre, Silopi, Sur, Eruh ve Nusaybin gibi terörün yoğunlaştığı ilçelerde hastaneler, doktorlar ve hemşireler için ‘ev’e dönüştürülecek. Hastanelere yiyecek stoklanacak
Kaynak: GAZETE HABERTÜRK - Lütfi ERDOĞAN
Terör bölgesinde sağlık hizmetlerine düzenleme
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, terör saldırılarının olduğu bölgelerde önemli bir düzenlemeye gidiyor. Bakanlığın üzerinde çalıştığı ‘haftalık nöbet’ sistemine göre doktorlar ve hemşireler alanlarına göre ayrılacak. Normal şartlarda gece ve hafta sonu olan nöbetler, PKK teröründen etkilenen ilçelerde değiştirilecek. Alanlarına göre doktorlar, ikişerli ya da dörderli gruplar halinde haftalık nöbet tutacak. Eve veya lojmana gidişlerin zorlukla yapıldığı ilçelerde, bu yolla doktorların sürekli sağlık hizmeti verebilmesi sağlanacak.

BİR HAFTA HASTANEDE KALACAK
Nöbeti olan doktorlar ve hemşireler, bir hafta boyunca hastanede kalacak. Sağlık personeline hastanede ‘ev yaşamı’ olanağı sağlanacak. Hastanelerde yemek yapılacak; personel duş alıp kalabilecek. Hastaneye yiyecek stoku da yapılacak. Ulaşımın ve güvenliğin zor sağlandığı durumlarda güvenlik birimlerinden yardım alınacak. Doktorların eve ve lojmana ulaşımı da emniyet birimlerinden alınacak destekle sağlanacak.


AMBULANS ‘GÜVENLİ BÖLGEYE’
20 Temmuz’dan bu yana bölgede çok sayıda ambulansa ateş açıldı ve sağlık personeli şehit edildi. Erzurum Tekman’da da 112 Acil ambulansı personeli kaçırıldı. Bakanlık, bu nedenle acil sağlık hizmetlerinde yeni bir modele geçecek. 112 Acil hizmetleri ‘güvenli bölge’ modeliyle sürdürülecek. Acil çağrı gelen yerin güvenli olup olmadığı güvenlik birimlerine danışılacak. Emniyet birimleri, ‘güvenli’ yanıtı verirse 112 Acil ambulansı yönlendirilecek. ‘Güvenli değil’ cevabı alınırsa hastanın hastaneye getirilmesi talep edilecek. Hamileler, diyaliz hastaları, yaralılar ve acil hastalar ‘güvenli bölge’lerden alınacak.
 

terör
sokağa çıkma
bir hafta nöbet
saglik bakanligi
Yorum (2)
m. murat
Hastane hapsi! İyi ki 'istikrar' geldi...
5
Cevapla
acil
BAKANLIK SAMİMİ DEĞİL.çalışan doktorun sıkıntısını dinlemeden başarılı olamazsın.oy için değil iş için çalışan bir bakanlık olmalıdır.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir