Medimagazin logo

TDB'den "uzmanlık" açıklaması

TDB'den "uzmanlık" açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sekiz dalda dişhekimliği uzmanlığı ile bunların eğitim sürelerini ve saptanan uzmanlık alanlarında doktora eğitimi yapmış olanların uzman sayılmasını öngören hükümleri de içeren 6225 sayılı "Torba Yasa", Cumhurbaşkanı tarafından "aynen onaylanarak" bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

 

Seçim kararı alan Meclisin son çalışma günlerinde bir teklif olarak sunulan ve jet hızıyla Komisyonlardan ve Genel Kuruldan geçen; çoğunlukla sağlık hizmetleriyle ilgili hükümler içermesine karşın esas Komisyon olarak Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Torba Yasa teklifi bu açıdan da eleştirilmişti. Ayrıca, daha önce Tüzük ve Yönetmelik şeklinde yapılan düzenlemelerin yargı kararlarıyla iptal edilmesi üzerine hemen hemen aynı hükümlerin yasa olarak çıkartılması da Devletin temel niteliklerinden olan Hukuk Devleti ilkesini ihlal ettiği eleştirileri yöneltilmiş; Cumhurbaşkanından yeniden görüşülmek üzere yasayı Meclise iade etmesi talep edilmişti.

 

Bu tartışmaların yanı sıra, yasayı Anayasa Mahkemesine doğrudan taşıyabileceklerden Cumhuriyet Halk Partisi, buna ilişkin hazırlıklarını yürütmekle birlikte; yasanın yürürlüğe girmesinin geciktirilmesinin teknik olarak sorun yaratabileceğine dikkat çekmiş; Anayasa Mahkemesine başvuru yapılabilmesi için 25 Nisan'dan sonra Parti Grup Kararı alınmasının milletvekili seçimi sürecine girilmiş olması da gözönüne alındığında zor olacağı, bu durumda 110 milletvekilinin imzasının gerekeceği belirtilmişti.Gelişmeler tam da böyle oldu. Genel Kurul görüşmelerinde önemli bir değişikliğe uğramayan 6225 sayılı Torba Yasa, kabul edilmesinden sonra 7 gün boyunca Meclis'te bekletildi ve 13 Nisan'da Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Cumhurbaşkanı da 15 günlük inceleme süresinin 13'ünü kullandı ve sonunda aynen yayımlanmasına karar verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı'nın, Anayasa Mahkemesine gidilebilmesini engellemek için yasanın yayımlanmasını geciktirmiş olabileceklerini düşünmek bile istemiyoruz. Ancak bu kuşkuların dağılabilmesi için söz konusu sürelerde yapılan incelemelerin açıklanması, bu kurumlara güvenin tesisi bakımından yararlı olacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ

tdb'den
"uzmanlık"
açıklaması
Yorum (4)
karşı görüş
TDB Diş hekimlerinin bir çoğu sizin gibi düşünmüyor siz bu konuda diş hekimleri ne düşündüğünü sorma ihtiyacı duymadan kendi kafanızdaki düşünceyi tüm diş hekimlerinin düşüncesi olarak aktaramazsınız
0
Cevapla
dt
Evet çok yazık oldu. Torpilin önü kesildi, artık belli bir konuda uzmanlaşmak isteyen arkadaşlar maaşsız, sağlık güvencesiz çalışmak zorunda kalmayacak, doktora yaptığı için adeta cezalandırılan arkadaşlar, artık bir nebze rahat edecek. Ben bir diş hekimiyim ve TDB beni temsil etmiyor.
0
Cevapla
dt
Bugüne kadar uzmanlık yasasının çıkmaması için kimlerin kimlerle kaşık salladığı bir bir ortaya çıkmaya başladı.Son umutları CHP idi.Öyle görünüyor ki.oda zor.geçmiş olsun TDB.
0
Cevapla
yılmaz
TDB.nin basın açıklamasını büyük bir şaşkınlık içinde okudum.Anlaşılan, CHP.tdb.nin dümen suyuna girmiş,Niye bu hale düştüklerini daha iyi anlamaya başladım. Kendisini Sosyal demokrat bir parti olarak tanımlayan bir parti,3-5 TDB yöneticisiyle oturup,yasayı nasıl iptal ederiz.Hesabı yapacağına,gitsinde üniversitelerdeki gençlerle konuşsun.şu anda bu mesleği bilfil yapan meslektaşlarla konuşsun da ona göre pozisyon belirlesin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir