Medimagazin logo

Taslak tamam hacamat masrafını SGK ödemiyor

Sağlık Bakanlığı, kupa tedavisi (hacamat), akupunktur, hipnoz ve mezoterapi gibi geleneksel tıp yöntemlerini takibe alıyor.
Kaynak: ZAMAN
Taslak tamam hacamat masrafını SGK ödemiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bu yöntemlerin klinik ve hastanelerde uygulanması için hazırlanan yönetmelik taslağı tamamlandı. Taslakta akupunktur, kupa tedavisi ve hipnoz gibi 14 alanda çalışacak personel, merkezde bulundurulacak araç-gereçler, eğitim müfredatı, tanı ilkeleri ve temel bilgiler belirlendi. Bu kapsamda alternatif tedavilerin bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmayacak. ‘Geleneksel, Tamamlayıcı, Alternatif Tıp Uygulamaları Yönetmelik Taslağı’ tüm ilgililerin görüşüne açıldı. Yönetmelikle ilgili öneriler, 28 Şubat’a kadar shgm.alternatiftip@saglik.gov.tr adresine gönderilecek. Bu öneriler incelendikten sonra taslağa son şekli verilecek.

taslak
tamam
hacamat
masrafını
sgk
ödemiyor
Yorum (9)
Yasin talu
Sağlık bakanlığı pardon doktor bakanlığı desem daha doğru olur, her zaman olduğu gibi yapmış yapacağını, gine her uygulamayı doktorlara bağlamış , alternatif tıp nedemek? Tıbbın alternatifi tıp hekimi yapacaksa alternatif tıp olmaz temel tıbbın içinde müfredatta yer alsaydı daha iyi olurdu , varsa yoksa doktor , sayın bakanlık yetkilileri soruyorum size Türkiye'de kaç tane osteopat hekim var? Türkiye'de osteopatların %95 i fizyoterapist, yeter hekim odaklı olduğunuz siz bütün sağlıkçıların bakanısınız sadece doktorların değil...
0
Cevapla
selim
hacamat gibi akapunktur gibi bilimsel geçerliliği olmaya çağ dışı tedavi yöntemlerini tedavi sayılması kendi başına çağ dışılıtır.hiç bir faydasıl olmayan bu şekil yaklaşımların kasten adam yaralama suçu kapsamına alınarak yapanların bu ölçülerde cezalandırılmaları gerekir.
0
Cevapla
ahmet dr
içinde tıp kelimesi geçtiği için ve yapılan şey tedavi olduğu için ve tabi ki insanlar yani hastalar üzerinde uygulandığı için gelişebilecek komplikasyonlara müdahele edebilecek kişi sadece ve sadece hekim olduğu için böyle bir yasa taslağı hazırlanmış. adı üstünde yardımcı sağlık personeli. hemşire tekniker fizyo terapist hepsi aynı o yüzden böyle bir uygulam yapılmış. Gelişecek komplikasyonlarda ne yapacaksınız sorumluluk kimi olacak. Biz tüm hekimler yıllık sigorta yaptırıyoruz haberiniz olsun.
0
Cevapla
y.yılmaz
Osteopat nedir , tıpta hiçbir yeri olmayan saçmalıklar osteopat arkadaş kendine iş çıkarmaya uğraşıyor dünyada hiçbir medeni ülkenin kabul etmediği adıda anlamsız şekilde alternatif tıp olan ;tıp la uzaktan yakından ilgisi olmayan ucubeyi sanki bilimselmiş gibi sunmaya çalışıyorlar .Ben akapunkturdan HBsAg bulaşan hastalar gördüm dahabunun gibi pek çok saçmalıklar var fizyoterapistler doktorculuk oynamaya çalışıyor.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
uygulayan kişi hemcinsiniz olmamak kaydıyla(bu benim kişisel tercihimdir) bu gibi işlemler her zaman rahatlatıcıdır. sgk aziz halkımızı rahatlatmalıdır. amaç halka hizmet değil mi? hizmet hizmettir. zaten seçimler yaklaştıkça toplumda bir geilmedir başladı. bu gerilimi,tansiyonu düşürmek herkesin her kurumun görevi. sgk'nın da. bırakın halkımız gevşesin,rahatlasın. gerekiyorsa uzak doğu'ya(geleneksel tedavi yöntemleri için genelde tayland tavsiye ediliyor) thy- masrafları sgk'nın karşılaması kaydıyla- bedava turlar düzenlemelidir. ben olsam küba'yı tercih ederim,ama alternatif tıp konusunda taylandın "kahir ekseriyetle" daha ileride olduğu,orada daha iyi bir uygulama olduğu konusunda bir söylenti var. atalarımız ateş olmayan yerden duman çıkmaz demişler. bizler onların yalancısıyız. taylanda konusunda vardır bilinen birşeyler. zaten ekonomimiz de bildiğim kadarıyla çok çok iyi durumda. günden güne de daha iyiye gidiyor. bu artan refah payının keyfini sürmek halkımızın en büyük hakkı. yani sgk'nın halkımıza hizmet standardını düşürmeye hakkı yok. halkımız bunun hesabını kendilerinden sandıkta sorar. bizden uyarması.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir