Medimagazin logo

Tasarı, sağlıkta geri dönüşü olmayan adımların miladı olmamalı

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek, Sağlık-Sen'in çekincelerinin yer aldığı “Kamu hastanelerini yap-kirala-devret modeli” ile yapılmasını da düzenleyen “yasa tasarısı”, 19.02.2013 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanırken, Sağlık-Sen, sağlıkta geri dönüşü olmayan adımların atılmaması konusunda hükümet yetkililerine ve milletvekillerine bir kez daha sağduyu içinde hareket etme çağrısında bulundu.
Tasarı, sağlıkta geri dönüşü olmayan adımların miladı olmamalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Hazırlanarak meclise sunulan tasarıda öngörülen sistemle, kamunun üzerindeki bakım, onarım, temizlik, güvenlik vb. sağlık hizmetleri dışındaki, kamunun uzmanlık alanında olmayan hizmetlerin kamu özel ortaklıklarına devredileceğini akla getirdiğine işaret eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bu haliyle kamu, ihale, bürokrasi vb. süreçlerle ağır aksak ilerleyen, maliyet ve teknik destek gerektiren bu hizmetlerden elini çekerek, asli görevi olan sağlık hizmetlerinin ifasına daha etkili yöneleceği düşüncesinin, bugüne kadar benzer uygulamalar neticesinde olumsuz sonuçlarının fazlasıyla görüldüğünü ve tasarının bu haliyle yasalaşması için geçerli bir sebep  olamayacağını söyledi.

 

KAMUOYU DENETİMİ KONUSUNDA BELİRSİZLİKLER VAR

“Kamunun üzerindeki mali külfetin azaltılması hedeflenirken, kampüs hastanelerle ilgili yapılan ihalelerde belirlenen yıllık kira bedellerinin fahiş oranda olduğu göze çarpmaktadır”diyen Memiş,  bir inşaatın en büyük gider kalemlerinden olan arsa Hazine tarafından bedelsiz olarak tahsis edilirken, bu kadar yüksek kira bedellerinin neye göre tespit edildiğinin anlaşılamadığını vurgulayarak, bunun anlaşılabilmesi için tüm hususların kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini kaydetti.

 

Şimdiye kadar ihalelerde böyle bir paylaşımın olmadığını ifade eden Memiş, “Tasarının 3. maddesinde; ihalelerde saydamlık, rekabet, gizlilik ve kamuoyu denetimi öngörülmektedir. Hangi hususlarda saydamlık, hangilerinde gizlilik olacağı netleşmemektedir. Gizlilik olduğunda rekabetin nasıl sağlanacağı bilinememektedir. Ayrıca da tüm bu gizlilik içerisinde kamuoyu denetimi nasıl gerçekleşecek anlaşılamamaktadır” dedi.

 

SAĞLIKLI BİR YAPI OLUŞTURURKEN, SİSTEM İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HALE GETİRİLMEMELİ

Amacın tüm ülkede sağlık hizmetleri için yeni ve sağlıklı bir yapı oluşturmak ve bunu yaparken kamunun mali külfeti tek seferde karşılaması yerine, yıllara bölerek rahatlamasını sağlamak olsa da, hesaplamaların sistemin bu amacı sağlayamayacağına işaret ettiğini dile getiren Memiş, özel sektörün bizzat yürüteceği hizmet alanları ile elde edeceği kar da düşünüldüğünde, öngörülen yüksek yıllık kira bedellerinin, kamunun ihale süreci sonunda zarar edebileceğini ve sistemin çökebileceğini gösterdiğini kaydetti.

 

HİZMETİ VERENİN, HİZMETİ ALANA EZDİRİLMEDİĞİ, ÇALIŞANIN MAĞDUR EDİLMEDİĞİ BİR SİSTEM KURULMALIDIR

Genel Başkan Memiş açıklamasında, sadece hizmeti alanlar için değil, hizmeti verenler için de sosyal devlet anlayışının geçerli olduğunu ve kamunun bu konuda menfaatleri dengelemesi gerektiğini belirterek, “Hizmet alanların yeni ve bakımlı tesislerdeki maksimum menfaati gözetilirken, hizmeti verenlerin de memnuniyeti değerlendirilmeli ve hatta hizmetlerin verimli sunumu için ön planda tutulmalıdır. Hizmeti verenin, hizmeti alana ezdirilmediği, çalışanın mağdur edilmediği bir sistem kurulmalıdır. Bu anlamda Sağlık-Sen olarak sağlıkta telafisi güç olan adımların atılmaması ve sağlık çalışanlarının sosyal, mali ve özlük hakları noktasında mağdur edilmemeleri için bugün başlayan ve 5 gün sürecek olan görüşmelerde, yasa tasarısı ile ilgili hükümet yetkililerine ve milletvekillerimize bir kez daha sağduyu ile hareket etme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

tasarı
sağlıkta
geri
dönüşü
olmayan
adımların
miladı
olmamalı
Yorum (1)
dr.cengaver
Söz konusu sendika sanki muhalefet yaparmış gibi yapıyor. Verilen beyanatlarda dişe dokunur hiç bir hususa değinilmemiş.Hep yuvarlak, malumun ilanı laflar...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir